Certyfikaty dla dzieci

Dla najmłodszych uczniów przenaczone są Young Learners English Tests, w skrócie YLE. Są to testy Cambridge ESOL Examinations. Skierowane są one do dzieci w wieku 7-12 lat. Zostały podzielone na 3 poziomy zaawansowania: Starters, Movers, Flyers. Sam egzamin składa się z słuchania, mówienia, czytania i pisania. Umiejętności ucznia oceniane są w każdej z tych części. Egzamin Starters oraz Movers odzwierciedlają poziom zaawansowania A1, natomiast Flyers poziom A2 (poziomy wg. Rady Europy). Egzaminy te dają dzieciom poczucie sukcesu , wyniki z każdej części oceniane są przez odpowiednią ilość tarcz. Maksymalna ocena to pięć tarcz. Dzieci, które przystąpiły do wszystkich trzech części egzaminu otrzymują certyfikaty. Nawiązując do wpisu o kursach językowych, być może dobrym pomysłem jest zapisanie dziecka na kurs przygotowujący do zdania certyfikatu.

Więcej informacji o testach znajduje się na stronie British Council:

http://www.britishcouncil.org/pl/poland-english-for-children-new.htm

Tutaj również znajdą Państwo dokładny opis poziomów umiejętności językowych wg. Rady Europy, czyli co dokładnie oznacza poziom A1 oraz jakie są następne poziomy. Na tej stronie można również zapisać dziecko na egzamin. Koszt jednego egzaminu to około 200 PLN.

Bardzo przydatną stroną jest też strona University of Cambridge.

Poza ogólnymi informacjami:

http://www.cambridgeesol.org/exams/yle/index.html

można tu znaleźć pomoc przy przygotowaniach do egzaminów:

http://www.cambridgeesol.org/exam-preparation/index.html#yle

Znajduje się tu lista polecanych książek oraz przykładowe testy.

Na obydwu stronach można znaleźć również informacje na temat egzaminów, do których może podchodzić młodzież oraz dorośli.

Polecam zadawanie egzaminów bez względu na wiek. Z własnego doświadczenia wiem, ukierunkowujemy wtedy swoją naukę oraz uzyskujemy niepodważalne poświadczenie naszych umiejętności. Bezcenna jest też satysfakcja 🙂

5 uwag do wpisu “Certyfikaty dla dzieci

  1. A ja jestem z grubsza przeciwna egzaminom językowym. Człowiek uczy się pod wzór, a w życiu rzadko mamy ‚wzorowe’ sytuacje. A jeśli chodzi o pracę, to porządny pracodawca nie powinien się sugerować certyfikatami, tylko powinien sam przetestować osoby starające się u niego o pracę.

    1. Rzeczywiście częściowo muszę się z Tobą zgodzić. Dodam jeszcze to co podkreślono na szkoleniu British Council dotyczącym tego tematu. W przypadku dzieci nie używa się określenia egzamin, tylko raczej test. W dużej mierze chodzi o to, żeby najmłodsi zobaczyli ile już umieją. Nie ma też możliwości nie zdania. Ma być miło i motywująco do dalszej nauki. Wracając do tego, co napisałaś – znajomy native przygotowywał dzieciaki właśnie do tych testów i rzeczywiście był zdziwiony, że gdy po egzaminie (który poszedł im bardzo dobrze) jednak okazało się, że wielu rzeczy nie widzą, nie umieją. Właśnie z tego powodu, że zmienił formułę ćwiczeń. Myślę, że z dorosłymi jest trochę inaczej, głównie dlatego, że egzaminy są na wyższym poziomie.
      Jeśli chodzi o kwestie pracy, to rzeczywiście na ogół jakoś tam sprawdza się kandydata, oczywiście w dużej mierze biorąc pod uwagę stanowisko na jakie aplikuje (mówię to jako stażysta w firmie rekrutacyjnej i osoba przeprowadzająca rekrutację w innej firmie na stanowisko asystentki). Często okazywało się, że w CV ludzie na wyrost oceniali soje umiejętności językowe (szczególnie Ci bez certyfikatów). Dlatego dla mnie certyfikat jednak w dużej mierze potwierdza umiejętności. Jest jeden minus w przypadku certyfikatów Cambridge – to, że one nie wygasają. Ktoś mógł zrobić np. certyfikat Advanced a później przez kilka lat nie posługiwać się językiem, nie uczyć się itp. Jak sama wiesz jego poziom ulegnie obniżeniu. Koleżanka niedawno mi powiedziała: „wiesz ja mam ten certyfikat, zdałam x-lat temu, ale nie sądzę żebym teraz go zdała”. W takim ujęciu tematu rzeczywiście certyfikat niekoniecznie świadczy o czymkolwiek.
      Pozdrawiam 🙂

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s