Zbliża się… Halloween

Wiem, że dużo osób jest przeciwnych świętowaniu Halloween w Polsce, jednak jest ono coraz bardziej popularne. Główny argument przeciwników jest taki, że jest to amerykańskie święto (ale jest ono hucznie obchodzone również w innych anglojęzycznych państwach: Kanadzie, Irlandii, Wielkiej Brytanii). Z punktu widzenia nauczania to bardzo dobrze. Ucząc się języka nie powinniśmy zapominać o kulturze danego kraju. W najbliższym tygodniu  będziemy mówili o Halloween, uczyli się słówek z nim związanych. Osobiście lubię to święto, Halloween wnosi element wesołości w ponurą jesienną aurę. Większość dzieci uwielbia duchy i potwory a prowadzenie zajęć, które są atrakcyjne dla uczniów to sama przyjemność. Zachęcam do zabawy z dzieckiem w Halloween w domu. Można potraktować to święto, jak temat przewodni do wspólnego spędzenia czasu. Warto chwilę poczytać o Halloween w internecie, zapytać dziecko co już o nim wie i porozmawiać o zwyczajach z nim związanych.

Jednym z symboli Halloween jest dynia. Poniżej mój Jack o’ lantern z zeszłego roku.

Dziecko może narysować twarz, którą chce, by była wycięta a rodzic pomóc w wydrążeniu i wycięciu dyni. W zeszłym roku widziałam gotowe wycięte dynie do kupienia (ale pozbawiamy się wtedy atrakcji) można też narysować na niej twarz podobną jak na straganie na bazarku.

Innym pomysłem jest ozdobienie przez dziecko pokoju. W internecie znajduje się wiele wzorów, niektóre z nich można wydrukować. Jeśli chcemy możemy kupić gotowe ozdoby, np. również na bazarku w sklepie z zabawkami. Przebieranie się i chodzenie po domach jest dla mnie nienaturalne. Ale możemy zaprosić inne dzieci i zaserwować im specjalne Halloween’owe potrawy. Również w tym przypadku w internecie znajdziemy wiele przepisów. Oczywiście im bardziej obrzydliwych, tym lepiej. U nas np. były usta zrobione z jabłek i migdałów.

Jeśli chodzi o słodycze można odwiedzić sklep Mark’s and Spencer. W dziale spożywczym znajdziemy tematyczne czekoladki, chrupki itp. Ceny wahają się m-dzy 6 a 20 zł. Mam wrażenie, że w zeszłym roku był większy wybór, ale może coś się spodoba. Na zdjęciu znajdują się czekoladki duchy i kościotrupy, z dodatkiem, czyli naklejkami.

Z Halloween związane są również zabawy takie jak np. chwytanie jabłek zanurzonych w wodzie zębami. Warto samemu przekonać się, jak trudne jest to zadanie i mieć przy tym wiele śmiechu.

Zachęcam do kreatywności i wspólnej zabawy. Gwarantuję, że dzieci będą zachwycone a w przyszłym roku przed zbliżającym się Halloween będzie można usłyszeć – „A czy w tym roku też będzie Halloween?”

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s