Multiple intelligences, teoria Gardnera, czyli jak uczyć inteligentnie?

Inteligencje  wielorakie, czyli teoria Howarda Gardnera zmieniła sposób myślenia o inteligencji w nauczaniu. Wcześniej opierało się ono na testach IQ, z których wynikało czy ktoś jest „bardziej” lub „mniej” inteligentny. Inteligencja w tym ujęciu jest wielopłaszczyznowa i zmieniająca się. Gardner wyróżnia 8 inteligencji i według niego każdy z nas posiada ich „mieszankę”. Inaczej mówiąc każdy posiada indywidualny profil, składający się z innej ich kombinacji. Jest to bardzo pozytywna teoria, gdyż według niej każdy z nas ma jakieś zdolności.

Wiedza ta jest szczególnie ważna dla nauczycieli, ale może być też przydatna dla rodziców. W domu można zaobserwować w jak sposób dziecko najlepiej przyswaja wiedzę. Dlatego, jeśli rodzice pomagają w nauce, warto, by spróbowali odpowiednio dostosować ćwiczenia. Pozwoli to dziecku szybciej opanować materiał.

W przypadku nauczycieli trzeba pamiętać, że nasi uczniowie uczą się w różny sposób. Również nauczyciele mają silniejsze i słabsze strony, co z kolei ma wpływ na sposób w jaki uczą. Powinniśmy jednak starać się zawrzeć w naszych lekcjach zadania skierowane do osób o różnych typach inteligencji. Warto przypomnieć też o tym, że często ćwiczenia koncentrują się na jednej, określonej inteligencji, ale wiążą się również z innymi.

Poniżej znajdują się typy inteligencji i przykłady ćwiczeń:

  • Inteligencja językowa –  powtarzanie słów, słuchanie, mówienie wierszyków, odgadywanie, opisywanie, pisanie opowiadań, tworzenie map myśli (mind maps).
  • Inteligencja logiczna – rozwiązywanie zadań poprzez dedukcję, liczenie, wypisywanie jak największej ilości słów związanych z danym tematem, samodzielne szukanie wzorców, reguł, kategoryzowanie, porównywanie bohaterów, wydarzeń, opisywanie (w punktach, krok po kroku np. przepis kulinarny).
  • Inteligencja wizualno-przestrzenna – łączenie wyrazów i obrazków, szukanie różnic w obrazkach, układanie rysunków w odpowiedniej kolejności, dorysowywanie brakujących elementów, układanie puzzli, labirynty.
  • Inteligencja muzyczna – rytmiczne powtarzanie, śpiewanie piosenek, układanie słów do melodii, uczenie się słów wybranych z piosenki, uzupełnianie brakujących słów w piosence.
  • Inteligencja interpersonalna (społeczna) – odgrywanie scenek w grupie, zabawy wymagające komunikacji z innymi, praca w parach, dyskusje, dialogi.
  • Inteligencja intrapersonalna (refleksyjna) – uczeń woli pracować indywidualnie – rysowanie i pisanie na jakiś temat, wypełnianie ćwiczeń w formie pisemnej, w przypadku historyjki przewidywanie, co wydarzy się dalej, wybór ulubionego bohatera, przygotowanie listy wybranych prze siebie słów (które uczeń uzna za ważne), pisanie zdań o sobie.
  • Inteligencja ruchowa – zabawy ruchowe, zabawy kartami (dobrze jeśli wcześniej były zrobione przez dziecko), wcielanie się w role i odgrywanie scenek, zabawy kukiełkami, gra w gry planszowe.
  • Inteligencja przyrodnicza –  uczeń lubi tematy związane z biologią, naturą. Teksty związane z przyrodą, opisywanie rzeczywistych obrazów. Opisywanie natury na podstawie swoich doświadczeń, np. spacer brzegiem morza (opisany w czasie przeszłym, uczeń ćwiczy Past Simple).

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s