Wybór podręcznika do języka angielskiego

Na rynku wydawniczym znajduje się szeroki wybór książek do nauki angielskiego dla dzieci.  Praktycznie co roku wydawane są nowe pozycje. W związku z tym nauczyciele stają przed wyzwaniem – jak wybrać właściwą pozycję? Czasem również rodzice chcą dokupić dziecku książkę, tak by w domu mogło korzystać z niej w domu.

Czy są „złe” i „dobre” podręczniki? Wszystkie książki są aktualnie uważnie przygotowywane, poprzedzają je badania, grupy fokusowe (uczniowie i nauczyciele, którzy sprawdzają jak się z nich korzysta), także nie można powiedzieć, że któraś książka jest definitywnie lepsza od innej. W dużej mierze nauczyciel kieruje się subiektywną opinią, czasem dopiero w czasie roku szkolnego odkrywamy „wady” i „zalety” podręcznika.

Istnieją jednak obiektywne kryteria, które warto znać i wziąć pod uwagę przy wybieraniu podręczników:

Jaki jest nasz cel (np. przygotowanie do egzaminu, kształtowanie określonych umiejętności językowych itp.). Z tym wiążą się też ćwiczenia w książce, jeśli koncentrujemy się na umiejętności mówienia, w książce powinno być dużo ćwiczeń nastawionych na komunikację.

Czy książka jest dopasowana do poziomu grupy? Nie jest to proste, gdyż szczególnie w szkole publicznej i w przypadku młodszych dzieci, poziom znajomości języka jest bardzo różny. Generalnie nie powinna być zbyt prosta ani zbyt trudna, ale jednocześnie dobrze jest by dawała wyzwania i rozwijała już posiadane umiejętności.  Dodatkową trudnością sprawia fakt, że nauczyciel często musi wybrać podręczniki nie znając swoich uczniów.

Jak łatwo korzysta się z książki (zarówno przez nauczyciela jak i ucznia). Oznacza to, czy książka zawiera odpowiednią ilość materiału, czy rozdziały łatwo można podzielić na lekcje, czy jest jasno zorganizowana (czy uczeń bez problemu znajdzie określony fragment).

Czy książka zawiera dodatkowe materiały, zarówno dla ucznia jak i nauczyciela. Dla ucznia – płyta cd, dvd czy też cd-rom,  czasem strona w internecie. Dla nauczyciela – flashcards, plakaty, testy, książka nauczyciela, dodatkowe materiały ksero, dvd, oprogramowanie do tablicy interaktywnej itp.

Dodatkowo w przypadku dzieci istotna jest strona wizualna. Podręcznik powinien być kolorowy, z sympatycznymi bohaterami. Ważne jest jednak by na stronie nie było za dużo rysunków. Powinien zawierać gry, łamigłówki. Ćwiczenia powinny być dla dziecka interesujące 🙂 tak by chętnie je rozwiązywało. Z mojego doświadczenia wynika też, że dzieci bardzo lubią historyjki w formie komiksów (fajnie jest, jeśli bohaterów nie ma zbyt dużo, wiemy kto jak ma na imię i co mówi – wtedy przy lepszym opanowaniu tekstu 3, 4 osoby mogą wcielić się w role i przeczytać kwestie).

Stojąc przed wyborem warto też dowiedzieć się z jakich podręczników korzystają okoliczne szkoły oraz zebrać opinie na ich temat od innych nauczycieli. W przypadku rodziców warto zapytać prowadzącego zajęcia, jakie książki poleca do nauki w domu.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s