Czym jest CLIL?

CLIL (Content and Language Integrated Learning) jest to ogólnie rzecz biorąc zintegrowane nauczanie języka i przedmiotu. Mogą to być zarówno przedmioty ścisłe jak i humanistyczne czyli jest to np. nauczanie matematyki, fizyki, chemii, historii (ale raczej nie Polski) itp.  w języku angielskim. Nie są to zajęcia mające na celu powtórzenie materiału lecz wprowadzenie nowych zagadnień, np. poprzez wykonywanie prostych eksperymentów przez nauczyciela i uczniów. Dodatkowo często nie jest to cały przedmiot, lecz jedynie jego wycinek, blok zajęć w języku obcym.

Problemem może być to, że nauczyciel musi znać język obcy i posiadać wiedzę z danego przedmiotu (rozwiązaniem może być współpraca miedzy nauczycielami – angielskiego i innego przedmiotu). Nauczyciel dodatkowo musi przygotować materiały lub też prezentacje/eksperymenty. Tutaj z pomocą przychodzą publikacje różnych wydawnictw oraz internet. Ważne jest jednak, by nauczyciel wykazał się kreatywnością.

Uczniowie wiele zyskują poprzez udział w takich lekcjach. Często są one bardziej interesujące i motywujące do nauki niż zwykłe zajęcia. Dodatkowo uczniowie lepiej zapamiętują przekazany w ten sposób materiał. Kolejną zaletą jest oczywiście „zanurzenie” w języku obcym i poznanie słownictwa, zwrotów związanych z danym przedmiotem nauczania. W tym przypadku uczniowie wykorzystują język do nauki przedmiotu a nie jak to zwykle bywa uczą się samego języka. Jednak na początku należy pamiętać, że zajęcia powinny być w większym stopniu wyzwaniem poznawczym a w mniejszym językowym (trudność używanego języka powinna stopniowo wzrastać).

Kolejną zaletą CLIL jest to, że takie zajęcia można prowadzić zarówno na poziomie szkoły podstawowej, gimnazjum jak i szkoły średniej. Na każdym poziomie uczymy bardziej skomplikowanych treści na coraz wyższym poziomie językowym.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s