I znów o Halloween (inspiracje do lekcji)

Przed rokiem pisałam już o święcie Halloween. Dzisiaj ten sam temat, ale w innym ujęciu. Na swoich lekcjach staram się poruszać aspekty kultury krajów anglojęzycznych, wprowadzać słownictwo związane z różnymi świętami oraz omawiać zwyczaje.

Jak już pisałam wiele razy nauka języka to nie tylko pamięciowe opanowanie słówek czy też wypełnianie ćwiczeń. Szczególnie w przypadku dzieci liczy się zmiana aktywności. Nauka języka powinna być w dużej mierze zabawą, jak również łączyć w sobie inne przedmioty (jak np. elementy plastyki). Wielu rodziców, czasem też nauczycieli nie rozumie po co dziecko ma coś pokolorować, wyciąć, posklejać itp. Dla małego ucznia jest to forma relaksu, ważne jest jednak, by to, co dziecko robi wiązało się z tematem lekcji. Nauczyciel wydając polecenia powinien starać się mówić po angielsku. Ja dodatkowo mówię swoim uczniom, by np. w czasie kolorowania starali się nazywać poszczególne elementy po angielsku. Nie nazwałabym tego stratą czasu.

Jeśli chodzi o tego rodzaju projekty chciałam polecić stronę http://www.dltk-kids.com/

Jej przydatność omówię w nawiązaniu do Halloween. Z lewej części strony znajdują się zakładki, w przypadku świąt wybieramy Holiday crafts i dalej oczywiście Halloween. Ja najczęściej korzystam z Halloween craft projects oraz Halloween worksheets.

Jeśli chodzi o pierwszą zakładkę u moich pierwszoklasistów super sprawdził się doorknob hanger (czyli zawieszka na drzwi, np. Frankenstein czy tez Dracula –  drukujemy go w wersji black nad white, wtedy dzieci mogą go same pokolorować, jest on w kawałkach które mają posklejać). Jest to dla nich bardzo atrakcyjne. Dodatkowo taka zawieszka może posłużyć za Halloweenową ozdobę pokoju.

Tak wygląda kolorowy wzór:

A tak sklejona zawieszka:

Fajnym zadaniem jest też robienie dyni z papieru, dynia również jest w kawałkach, mamy do wyboru różne kształty samej dyni oraz oczu, ust, nosa. Możemy pobawić się tutaj w rodzaj sklepu – nawet z większą liczbą uczniów – trzeba wcześniej jednak wydrukować i wyciąć części dyni, następnie podzielić je na kupki. Dzieci stają w kolejce i proszą o jedną część dyni – Can I have…? I wybierają, który chcą kształt. To tylko przykłady materiałów, z których ja korzystałam na swoich zajęciach. Jest tam wiele innych pomysłów, które można zrealizować z dzieciakami również na przyjęciu z okazji Halloween.

Tak wygląda przykładowa dynia w kolorze:

W przypadku Halloween worksheets sprawdzają się Crossword Puzzles, czyli krzyżówki, plusem jest to, że można wybrać stopień trudności, Word Searches, czyli poszukiwanie wyrazów  wśród liter oraz obrazkowe Sudoku.

Oto krzyżówka:

Oraz Sudoku:

W przypadku młodszych dzieci – zerówki czy też wręcz przedszkolaków fajnym pomysłem są Maze, czyli labirynty.

Szukając inspiracji do plastycznych projektów, związanych z różnymi tematami np. Countries and culture, Pirates, School, Family, Weather, Sport, Transportation, Birthday i wielu innych warto zajrzeć na tę stronę. Dodatkowo w sekcji Printables section mamy super pomoc – domino czy też karty do gry w memory. Według mnie strona ta jest godna polecenia dla każdego nauczyciela (nie tylko zresztą angielskiego) jak również rodzica, który jest zainteresowany rozwojem swojego dziecka.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s