Badanie – Polska na 10 miejscu w znajomości angielskiego

Badanie przeprowadziła firma zajmująca się nauczaniem angielskiego –  EF Education First. Zbadano znajomość języka na grupie 1,7 miliona osób z 50 krajów. Pewne wątpliwości może budzić fakt, że badanie bazuje na testach internetowych. Dwa rodzaje testu dostępne były dla każdego użytkownika internetu, trzeci był testem poziomującym dla chcących uczyć się języka w tej firmie. Koncern przyznał więc, ze badanymi były osoby z dostępem do internetu oraz osoby chcące uczyć się języka.

Jednak wróćmy do wyników, pierwsze miejsca zajmują kraje skandynawskie, nie budzi to zdziwienia, bo od lat w różnych testach znajomości angielskiego osiągają one wysokie pozycje. Wspominałam już też na blogu o tym, jak wygląda nauka angielskiego w Szwecji. Polska zajęła 10 miejsce (utrzymała je z poprzedniego badania, choć osiągnęła lepszy indeks. Uplasowaliśmy się w grupie określanej jako „wysoka biegłość”. W publikacjach podkreślane jest, że wyprzedziliśmy Francję oraz Hiszpanię, co również mnie nie dziwi (gdyż jak powszechnie wiadomo Francuzi nie chcą się uczyć angielskiego a Hiszpanie są raczej na niskim poziomie). Uważam jednak, że nie powinniśmy popadać w samozachwyt, ja niestety uważam, że Polakom wiele brakuje do wysokiego poziomu znajomości języka. Przykłady już kiedyś podawałam – duża ilość rodaków nie potrafi dogadać się z cudzoziemcem na ulicy, czy też udzielić mu informacji. Ostatnio w dużej sieciówce, w centrum Warszawy młoda dziewczyna – kasjerka nie umiała powiedzieć Hindusowi, że może płacić w euro i ile będzie kosztowało ubranie w tej walucie. Zawołała koleżankę i między innymi poprosiła ją: „Powiedz mu, że 35 (euro)”. Hmm… znajomość liczb jest naprawdę podstawowa.

Cały ranking można obejrzeć na strone EF Education First http://www.ef.pl/epi/ tutaj też można załadować sobie raport firmy.

Informacje o rankingu opublikowała między innymi Gazeta Wyborcza http://m.wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/1,117915,12784797,Polska_na_10_miejscu_w_rankingu_krajow_najlepiej_znajacych.html

oraz Pulsu Biznesu http://m.pb.pl/2840450,62940,polacy-na-10-miejscu-w-znajomosci-angielskiego

Poniżej pierwsze 20 miejsc:

1. Szwecja

2. Dania

3. Holandia

4. Finlandia

5. Norwegia

6. Belgia

7. Austria

8. Węgry

9. Niemcy

10. Polska

11. Czechy

12. Singapur

13. Malezja

14. Indie

15. Szwajcaria

16. Słowacja

17. Pakistan

18. Hiszpania

19. Portugalia

20. Argentyna

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s