Jak wykorzystywać filmy na lekcjach angielskiego?

Większość uczniów lubi oglądać filmy w czasie lekcji. Na ogół nie robi się tego często, więc jest to dla nich urozmaicenie. Dodatkowo w filmach używany jest język naturalny (nie specjalnie przeznaczony do uczenia się), często spotykamy się też  z różnego rodzaju akcentami. Lekcja zawierająca film jest zwykle uważana za niestresującą. Puszczając video zachęcamy też naszych uczniów do oglądania filmów w języku angielskim również w domu. Dobrze dopasowane video może być użyte zarówno z początkującymi jak i zaawansowanymi uczniami. Jeśli chodzi o prezentację, film można pokazać na wiele sposobów:

  • normalnie – czyli obraz z dźwiękiem
  • sam dźwięk
  • sam obraz
  • cały materiał
  • tylko kilka scen
  • jedną scenę
  • początek lub zakończenie

Jednak taka lekcja nie powinna polegać tylko na emisji filmu czy też odcinka serialu. Nauczyciel powinien zaplanować zajęcia tak, by  zawierały ćwiczenia przed emisją filmu, w czasie oglądania a także po zakończeniu. Dobrze jeśli ćwiczymy różne umiejętności językowe (czytanie, pisanie, słuchanie, mówienie). Oto dokładniejszy opis:

Przed obejrzeniem:

Uczniowie mają zostać przygotowani do obejrzenia materiału, można bazować na ich wcześniejszej wiedzy. Poprzez wstępne ćwiczenia możemy pomóc uczniom w zrozumieniu filmu.

Ćwiczenia: dyskusja nad tytułem filmu, burza mózgów np. zastanawianie się o czym będzie film,  wprowadzenie problematycznych słów, zwrotów, sprawdzenie ich znaczenia w słowniku.

W czasie oglądania:

Przede wszystkim uczniowie koncentrują się na obrazie i ćwiczą słuchanie. Powinni skoncentrować się na określonym elemencie, np. bohaterze, rozwoju akcji, relacji między osobami itp.

Ćwiczenia: gromadzenie określonych informacji, zatrzymywanie filmu przez nauczyciela w określonym celu.

Po obejrzeniu:

Zachęcamy uczniów do użycia nowo nabytej wiedzy, podsumowania zdobytych informacji. Często prosimy o dyskusję lub napisanie czegoś.

Ćwiczenia: wymyślanie alternatywnego zakończenia, streszczenie akcji, porównywanie, układanie rankingu, odgrywanie ról.

Film

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s