Charaktery polecają – Słowa psychologia i język (ciąg dalszy)

Następny artykuł z serii został napisany przez Beatę Pawlikowską (znaną podróżniczkę, która wydała cykl książek do nauki języków „Blondynka na językach”). Nosi on tytuł „Jak Blondynka oswaja języki”. Autorka opisuje w nim swoje zmagania z nauką języków oraz jak wypracowała własną metodę uczenia się. Ta metoda wydaje się być interesująca więc pewnie przy najbliższej wizycie w księgarni chętnie zapoznam się z jej książkami. Bardzo fajne są zasady, których według autorki trzeba przestrzegać – zdania muszą być proste i czytelne, trzeba się zawsze uczyć na głos, lepiej jest uczyć się codziennie przez 15 minut niż raz w tygodniu przez 2 godziny.

Kolejny artykuł stanowi przegląd metod nauczania języka. (napisany przez Annę Szyszkowską – Butryn, anglistkę i kulturoznawcę).  Możemy go traktować jako przypomnienie dla nauczycieli lub też pokazanie uczniom, jakie metody są obecne na rynku nauczania.  W sumie artykuł mało wnosi poza czysto teoretycznym omówieniem metod tradycyjnych i eksperymentalnych.

„Czy zjadłeś już swoją miseczkę ryżu?” to artykuł opowiadający o nauce języka chińskiego.  Opowieść autorki (Natalii Brede – lektorki chińskiego, aktualnie przebywającej na stypendium w Chinach) brzmi fascynująco. Dowiadujemy się między innymi jakie trudności napotyka cudzoziemiec chcący żyć w kraju i porozumieć się w języku chińskim. Okazuje się, że w języku chińskim występują tony, czyli mówią oni jakby śpiewali. Wiele wyrazów wypowiedzianych w różny sposób (z różną intonacją znaczy co innego). Autorka pisze też o specyfice chińskiego pisma, prezentując znaki i różnice pomiędzy nimi. To wszystko jest fascynujące i zarazem na pewno trudne do nauczenia się, natomiast sam artykuł bardzo  ciekawy.

Zainteresowanym nauką języków obcych polecam zakup gazety i przeczytanie powyższych artykułów.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s