Książki do nauki gramatyki

Wielu uczniów nie lubi uczyć się gramatyki, ponieważ zdaje sobie sprawę, że nie jest to specjalnie przyjemne zajęcie chciałam polecić książki do nauki gramatyki.

Dla najmłodszych seria książek New Grammar Time. W jej skład wchodzi 5 części. Rekomendowana jest on dla dzieci i młodzieży od 8 do 15 lat. Dziecko poznaje gramatykę z bohaterami książki m.in. poprzez komiksy, zadania związane z postaciami. Ćwiczenia są ciekawe i  raczej atrakcyjne dla dzieci. Książka jest atrakcyjna wizualnie. Ja wybrane zadania z części 1 przerabiałam z uczniami na kółku z języka angielskiego, chodzili oni do 3 klasy. Wydaje mi się jednak że całość można użyć w 4 klasie (w szkole państwowej o przeciętnym poziomie uczniów) i następne części w 5 i 6 klasie jako dodatkowe materiały. Dodatkowo książka zwiera płytę Multi-Rom.

grammar time

Let’s play grammar. Gramatyka angielska dla szkoły podstawowej to książka napisana przez polskie autorki. Jak mówi sam tytuł jest ona przeznaczona dla uczniów klas 4-6. Zadania te można potraktować jako uzupełnienie treści dotyczących gramatyki z podręcznika używanego w czasie zajęć. Można też polecić tę pozycję jako dodatkową do nauki w domu. Na początku każdego zagadnienia znajduje się wyjaśnienie i przykłady w języku polskim a następnie ćwiczenia. Książka zawier ilustracje, wierszyki, pomaga w nauce za pomocą skojarzeń itp. Zauważyłam jednak, że część zadań jest ciekawsza i lepiej skonstruowana a w części nie wiadomo za bardzo o co chodzi (albo mi zwyczajnie nie odpowiadają).

let's

Kolejna książka powinna być podstawowym źródłem wiedzy i ćwiczeń dla każdego od poziomu średniozaawansowanego. Piszę o English Grammar in Use w skrócie nazywanej Murphy’m od nazwiska autora. Myślę, że także wyższe poziomy mogą sobie przypomnieć różne zagadnienia poprzez przeczytanie objaśnień i przykładów (w języku angielskim oczywiście). Każdy temat potraktowany został wyczerpująco. Każdy szanujący się uczeń powinien ją mieć w swojej biblioteczce.

murphy

An A-Z of English Grammar and Usage to zupełnie inna książka. Nie ma w niej ćwiczeń – gramatyka jest prezentowana jak w słowniku, w postaci objaśnianych haseł (jest ich sporo, ponad 600). Oprócz tego znajdują się tam ilustracje, diagramy. Podawane są liczne przykłady. Wydana w języku angielskim, skierowana raczej do dorosłych uczniów.

a-z grammar

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s