Jak uczyć dzieci umiejętności mówienia?

Wszyscy wiedzą jak ważne jest komunikowanie się w obcym języku. Co zrobić by dzieci chciały mówić po angielsku? Już o tym pisałam, że na pewno nie należy zmuszać, na każdego przychodzi jego pora. W przypadku dzieci na początku nauka polega przede wszystkim na powtarzaniu. Chodzi o powtarzanie nowych słów, zwrotów w różnym kontekście – nazywanie,  zadawanie pytań, klasyfikowanie, łączenie ze znanym już słownictwem. Początkowo warto nauczyć dzieci zwrotów z których dużo się korzysta w czasie lekcji, w stylu Can I go to the toilet. Śpiewanie piosenek i recytowanie wierszyków pomaga w uzyskaniu odpowiedniej wymowy, intonacji, akcentu dlatego dobrze jest by było ich sporo w czasie zajęć. Dzieci mogą odpowiadać na pytania zadawane przez nauczyciela, ale mogą też pracować w parach i zadawać pytania sobie nawzajem. W wielu książkach znajdują się obrazki służące do zabaw dzięki którym ćwiczymy mówienie. Dodatkowo fajnym pomysłem są kwestionariusze – tabelki, które dzieci wypełniają uzyskanymi od kolegów informacjami. W uczeniu się mówienia pomaga także odgrywanie ról np. zabawa w sklep, odgrywanie bohaterów książki, teatrzyki itp.

Masę fajnych ćwiczeń mających na celu pomoc nauczycielowi w kształtowaniu umiejętności mówienia można znaleźć na stronie http://busyteacher.org/ (są tam karty do wykorzystania, role plays, gry itp.). Od razu dodam, że są tam też pomysły do wykorzystania przy uczeniu pozostałych umiejętności językowych (pisanie, czytanie, słuchanie) oraz gramatyki, słownictwa, wymowy; na różnym poziomie zaawansowania.

Również w tym przypadku rodzice znający choć trochę język mogą pomóc swojemu dziecku. Wcale nie chodzi tu o nagłe przestawienie się na język angielski i wymaganie porozumiewania się nim w domu czy też w przypadku wyjazduna wakacje za granicę. Uważam, że nie warto naciskać na dziecko, ale delikatne zachęcanie do mówienia jest dobrym pomysłem. Umiejętność tą można ćwiczyć poprzez zabawy np. zakup gier wymagających mówienia, kart obrazkowych czy też fiszek. Można próbować samemu wymyślać zabawy albo bawić się w polskie zabawy po angielsku. Zachęcam do przejrzenia bloga, gdyż już sporo na ten temat pisałam.

 

Secret

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s