Essential Teacher Knowledge książka dla nauczycieli

Dzisiejszy wpis jest zaległy, w sumie sporo czasu minęło od kiedy kupiłam i zapowiedziałam wpis o książce „Essential Teacher Knowledge: Core Concepts in English Language Teaching”. Autorem jest Jeremy Harmer, który jest osobą bardzo znaną w środowisku nauczycieli angielskiego. Pisze on m.in. książki metodyczne, prowadzi seminaria dla nauczycieli. Jest on autorem takich pozycji jak „How to Teach English” czy też „The Practice of English Language Teaching”. Prowadzi także bloga http://jeremyharmer.wordpress.com/, którego warto odwiedzić. Miałam przyjemność uczestniczyć w prelekcji prowadzonej przez Jeremy Harmera w ramach szkoleń Kapelusze Lektora (została poruszona następująca tematyka „The Fluency paradox” oraz „What teachers do next”, warsztaty odbyły się w 2010 roku). Harmer potrafił nawiązać kontakt z audytorium, mówił ciekawie i dowcipnie, jest on bardzo zaangażowany w tematykę nauczania angielskiego. To wszystko zachęciło mnie do zakupienia jego najnowszej publikacji czyli właśnie Essential Teacher Knowledge.Książka ta według mnie ujmuje wszystkie aktualne zagadnienia związane z nauczaniem, o których powinien wiedzieć nauczyciel. Jest ona wartościową pozycją dla wszystkich, którzy chcą się rozwijać. Wręcz możemy powiedzieć, że jest ona podręcznikiem. Można się z niej przygotować do TKT (Teaching Knowledge Test), który to egzamin można zdawać również w Polsce http://www.britishcouncil.org/pl/poland-teaching-knowledge-test-3.htm.

Książka składa się z następujących części:

 • Language
 • Background to language teaching methodology
 • Teaching language and language skills
 • Managing learning and teaching
 • Planning, resources and assessment
 • Teaching young learners
 • Content and Integrated Learning

Dodatkowo znajdziemy tam kilka apendyksów – autor poleca konkretne książki , warte przeczytania, strony internetowe itp. Bardzo fajną pomocą jest bank uniwersalnych zwrotów do użycia w czasie zajęć oraz jakby słowniczek pojęć wykorzystanych w książce. Oprócz tego dołączona jest płyta dvd. Na niej można posłuchać wypowiedzi nauczycieli z różnych krajów, wyrażają on swoje opinie dotyczące nauczania w poszczególnych obszarach. Ciekawie słucha się ich wymowy, sam Harmer podsumowuje, że nauczyciele angielskiego na całym świecie są jak rodzina a w rodzinie często opinie są różne, co w gruncie rzeczy nikomu bardzo nie przeszkadza. Pokazane są także fragmenty lekcji 3 nauczycieli z Londynu. Szczególnie interesujące jest oglądanie tych fragmentów, które pokazują różne metody i techniki nauczania, jakie stosują  w zakresie tego samego zagadnienia, np. szyku wyrazów  w zdaniu. Również w samej książce autor podaje liczne, konkretne przykłady ćwiczeń. Dodatkowo otrzymujemy hasło do materiałów uzupełniających w internecie.

Essential Teacher Knowledge jest ładnie wydana i czytelna. Dla nauczycieli chcących rozwijać swój warsztat pracy to według mnie pozycja obowiązkowa.

Poniżej krótki filmik – Jeremy Harmer opowiada o swojej książce.

2 uwagi do wpisu “Essential Teacher Knowledge książka dla nauczycieli

 1. Zaciekawiła mnie Twoja recenzja i zachęciła do zakupu. Niestety, zniechęciła mnie cena 😦 85 zł to dość sporo, ale myślę, ze to rozsądnie wydane pieniądze, więc może sobie sprawię taki prezent.
  Pozdrawiam i gratuluję ciekawego i pożytecznego bloga.

  1. Rzeczywiście książki dla nauczycieli są drogie. Jednak czasem można je upolować w promocji, kupiłam ją w sierpniu na Dniu wydawnictwa Pearson (wtedy był rabat 50%). Uważam, że warto ją mieć. Dziękuję za miłe słowa pod adresem bloga. Zerknęłam też na Twojego bloga, również jest interesujący 🙂

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s