Jak uzyskać zestaw nauczycielski i w jaki sposób kontaktować się z wydawnictwem? Przewodnik krok po kroku

Jeśli chodzi o uzyskanie zestawu nauczycielskiego aktualne informacje (na dzień 29.08.2014) znajdziecie w tym wpisie, tutaj zachęcam do przeczytania części o kontakcie z wydawnictwem, gdyż to się nie zmieniło.

Dzisiejszy wpis będzie rodzajem tutoriala dla nauczycieli. Co jakiś czas słyszę, że nauczyciele mają problem z kontaktem z przedstawicielami z wydawnictw lub też nie posiadają i nie wiedzą jak uzyskać zestaw nauczycielski. Jest to częsty problem początkujących nauczycieli czy też osób uczących w mniejszych miejscowościach. Poniżej pokażę jak to aktualnie wygląda i opiszę zasady dla poszczególnych wydawnictw. Po kliknięciu w obrazek zostaniemy przeniesieni w odpowiednie miejsce na stronie wydawnictwa.

Przede wszystkim warto skontaktować się z przedstawicielem wydawnictwa, szczególnie gdy zaczynamy pracę lub chcemy wybrać podręcznik. Dobrze jest porozmawiać i umówić się na spotkanie. Przedstawiciel powinien chętnie się z nami spotkać i przedstawić nam ofertę. Warto powiedzieć jakie książki bierzemy pod uwagę i poprosić o przywiezienie egzemplarzy okazowych.  Jeśli będziemy się decydować zawsze można porozmawiać o ewentualnych dodatkowych gratisach (argumentem jest duża ilość uczniów tudzież długoterminowa współpraca). Czasem już na stronie w internecie mamy wyszczególnione zasady otrzymywania dodatkowych gratisów.

Poniżej omówię strony internetowe trzech, według mnie najbardziej popularnych jeśli chodzi o szkoły publiczne wydawnictw: Pearson, Oxford oraz Macmillan.

Zacznę od wydawnictwa Pearson. Po wejściu na stronę http://www.pearson.pl najlepiej sprawdzić numer  telefonu do konsultanta opiekującego się naszym regionem (zakładki na górze strony). Wchodzimy w zakładkę Konsultanci i wybieramy swoje województwo oraz powiat lub też klikamy w województwo na mapie.

pearson1

Wyświetlą nam się konsultanci, ich adresy mailowe oraz numery telefonów,.

Jeśli chodzi o informacje o zestawie nauczycielskim wchodzimy w zakładkę Język angielski. Dalej mamy zakładkę Dla nauczycieli a w środku Support i możliwość wyboru, gdzie pracujemy (w zależności na co klikniemy Szkoły publiczne, Szkoły językowe, Uczelnie wyższe, dowiemy się jaka jest oferta Pearsona).

Poniżej rzut Szkół publicznych – mamy tam 2 opcje : Potrzebuję zestawu lub Mam zestaw. Również w tym przypadku wydawnictwo oferuje nam co innego. Ja skoncentruję się na opcji Potrzebuję zestawu. Tak więc jeśli zdecydujemy się na pracę z podręcznikami Pearson wygląda to następująco: przy zakupie 10 kompletów książek otrzymujemy podstawowy zestaw nauczycielski, przy zakupie 20 kompletów dodatkowo jeden komponent kursu oraz przy zakupie 40 kompletów oprogramowanie do tablicy interaktywnej.

pearson2

Teraz omówię ofertę wydawnictwa Oxford. Na ich stronie http://elt.oup.com/?cc=pl&selLanguage=pl z boku strony  (prawej) znajdują się przydatne zakładki takie jak Konsultanci czy też Gratisy.

oxford1

Gdy klikniemy w zakładkę Konsultanci wyświetli się lista województw, natomiast po kliknięciu na swoje województwo uzyskujemy listę przedstawicieli z podziałem na powiaty. Również tutaj dostępne są adresy e-mail oraz numery telefonów.

oxford2

Jak już pisałam z boku strony znajduje się też zakładka Gratisy, gdzie opisane są zasady otrzymywania m.in. zestawu nauczycielskiego oraz innych gratisów.

oxford3

Po kliknięciu w tą zakładkę Gratisy znajdujemy przejrzysty opis i odpowiedzi na często zadawane pytania. W skrócie tutaj obowiązuje zasada, że przy zakupie 15 książek otrzymujemy zestaw nauczycielski.  Jeśli uczniowie sami kupują książki potrzebujemy oświadczenie dyrektora, że szkoła korzysta z danego rodzaju podręczników. Oświadczenie to należy przesłać mailem lub faksem na adres oxforddlaszkol@oup.com lub zamowienia@oup.com lub numer faksu 22 378 28 49.

oxford4

W przypadku wydawnictwa Macmillan – wchodzimy na stronę http://www.macmillan.pl/ – z boku lub na górze strony wybieramy zakładkę reprezentanci.

macmillan1

W środku znajduje się mapa lub wybór z listy, po kliknięciu na mapę lub wpisanie województwa /powiatu wyświetlają się reprezentanci wydawnictwa oraz kontakt do nich.

macmillan2

Gdy chcemy przejrzeć ich ofertę i dowiedzieć się jak uzyskać zestaw nauczycielski należy na stronie głównej z lewej strony (podobnie jak reprezentanci) wybrać zakładkę Formularze.

macmillan3

Tutaj mamy opcję wypełnienia deklaracji o wyborze książek (online lub wersja do druku). Należy tam wpisać m.in. tytuł podręcznika, poziom , ilość uczniów oraz podać dane szkoły. Na stronie wydawnictwa nie ma informacji o ilości podręczników, które muszą kupić uczniowie. W związku z tym zadzwoniłam do jednego z reprezentantów i uzyskałam informację, że od 10 sztuk.

Mam nadzieję, że powyższy przegląd pomoże i ułatwi innym nauczycielom współpracę z wydawnictwami i uzyskanie jakże cennego w naszej pracy zestawu nauczycielskiego.

Reklama

7 uwag do wpisu “Jak uzyskać zestaw nauczycielski i w jaki sposób kontaktować się z wydawnictwem? Przewodnik krok po kroku

 1. Bardzo przydatna notka dla młodych nauczycieli! Zrobiłaś naprawdę czasochłonny research!
  Mam pytanie co do wyd. Pearson (Longman) – tak tylko z ciekawości – czyli że nauczyciel zakupuje ileś tam zestawów podręczników i dystrybuuje je wśród uczniów?

  1. Dziękuje za to pytanie i miłe słowa. Jakoś mi to umknęło, pewnie dlatego, że ja korzystając z książek Pearsona zamawiałam u konsultanta, z którym współpracowaliśmy już dłuższy czas. U mnie w szkole była zasada, że nauczyciele nie kupują uczniom książek. Na stronie Pearsona jest guzik złóż zamówienie http://www.pearson.pl/angielski/dla-nauczycieli/pearson-support/pearson-support/szkoly-publiczne.html oraz regulamin. Oto jego fragment dotyczący Twojego pytania:

   Aby zamówić nieodpłatne materiały w ramach PROGRAMU 2013 należy:
   a. wypełnić Formularz zamówienia nieodpłatnych materiałów w wersji ONLINE zgodnie z zasadami PROGRAMU 2013 (formularze dostępne na stronie internetowej http://www.pearson.pl/support w trakcie trwania PROGRAMU 2013) LUB
   b. zgłosić się do regionalnego konsultanta wydawnictwa (Lista telefonów i adresów email na http://www.pearson.pl/angielski/konsultanci).
   Po weryfikacji zamówienia przez regionalnego konsultanta Wydawnictwa zostaną przekazane przysługujące szkole materiały wymienione w § 6 regulaminu. Weryfikacja oznacza potwierdzenie przez konsultanta Wydawnictwa dokonania zakupu nowych podręczników zgodnie ze zgłoszeniem.
   2. Zamówienia może dokonać nauczyciel języka angielskiego lub dyrektor szkoły lub upoważniony przedstawiciel Rady Rodziców.

   Czyli według mnie najlepiej od razu skontaktować się z przypisanym do swojego regionu konsultantem.

   Pozdrawiam

   1. Niestety, na stronie wydawnictwa Macmillan znalazła się taka informacja: „W związku z nowelizacją ustawy oświatowej wydawcy nie mogą udzielać szkołom jakichkolwiek korzyści i przekazywać bezpłatnych materiałów. Za wyposażenie nauczycieli w pomoce dydaktyczne odpowiedzialny jest organ prowadzący szkoły. Z uwagi na ograniczone środki organów prowadzących szkoły, przygotowaliśmy ofertę na zakup zestawów nauczycielskich w niższych cenach.” Z tego wynika, że nie mogę zdobyć zestawu nauczycielskiego w opisany przez Ciebie sposób. Nie wiesz może, czy da się to jakoś ominąć?

    Pozdrawiam

   2. Tak, ustawa została znowelizowana. Dodałam na początku odnośnik do najnowszego spisu na ten temat (pierwszy akapit). W skrócie – jedyne, co możesz zrobić to poprosić swoją szkołę o sfinansowanie zakupu zestawu lub kupić go sobie sama.

 2. Dziękuję za info. A pytałam, bo u nas w szkole też jest zakaz kupowania książek przez nauczycieli dla uczniów. Kiedyś można było, ale rodzice insynuowali, że nauczyciele otrzymują wtedy coś w zamian, i żeby uciąć te spekulacje, dyrekcja nie pozwala kupować książek dla uczniów.

 3. Pingback: Bye – Bye… |

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s