Najlepszy sposób na naukę angielskiego (dla ucznia)

Jak już wielokrotnie pisałam nauka angielskiego to nie tylko kurs językowy czy też książka z ćwiczeniami. Dziś znów powołam się na badanie szkoły Kaplan, by pokazać w jaki jeszcze sposób można uczyć się języka. Tym razem zapytano uczniów o to, jaki według nich jest najlepszy sposób na naukę angielskiego. 65% uczniów uważa, że najlepszą formą nauki jest wyjazd do anglojęzycznego kraju i nauka na kursie przeznaczonym dla cudzoziemców. Na drugiej pozycji (15%) – znalazło się podróżowanie po kraju anglojęzycznym. Kolejne – 8% uczęszczanie na zajęcia we własnym kraju, 5% samodzielna nauka, 4% nauka poprzez internet (kursy online).

A dokładniej w nauce pomagają im:

 • programy tv (82%),
 • muzyka (80%),
 • filmy (79%),
 • gry komputerowe (56%),
 • komiksy (55%).

Zdając sobie sprawę z tego, że poprzez granie na komputerze dziecko uczy się języka, rodzice w większym stopniu mogą akceptować granie w gry. Rodzic godzi się na granie na określonych przez siebie warunkach, m.in. w angielskiej wersji językowej. Zachęcałam też już do puszczania młodszym dzieciom bajek po angielsku a także dorosłych do oglądania seriali. Nie sądziłam jednak, że tak dużo wskazań otrzyma muzyka. Ale wynika to chyba z tego, że ja nigdy nie miałam hopla na punkcie jakiegoś zespołu czy też wykonawcy. Stąd niewielkie moje zainteresowanie muzyką (jako ucznia). Poniżej grafika i pełny obraz tego jakie formy nauki preferują uczniowie.

how to learn english

How to learn English via Kaplan Blog

3 uwagi do wpisu “Najlepszy sposób na naukę angielskiego (dla ucznia)

 1. Muzyka, warstwa dźwiękowa, słuchanie rozmów innych to fundament nauczania języka ojczystego, jak również obcego. Nie dziwne, że jest to preferowany sposób uczenia się wielu osób. Większość moich uczniów, którzy interesowali się muzyką: grali na gitarze, śpiewali, słuchali muzyki jako hobby robili prawie zawsze większe postępy w nauce niż ci, którzy traktowali muzykę obojętnie. Ćwiczenie języka poprzez muzykę to poza tym umiejętność odbiorcza – nie wymaga tak dużego zaangażowania ze strony ucznia jak np. nauka pisania. Poza tym to świetna zabawa.

 2. A tak poza tym to podoba mi się bardzo Pani blog. Właśnie przed chwilą dotarłem na stronę o dyscyplinie na lekcji i jest tam kilka przydatnych rad, które postaram się wykorzystać na swoich lekcjach. W prawdzie mam do czynienia chyba ze starszą młodzieżą, ponieważ uczę w szkole średniej, ale takie rady jak bycie konsekwentnym, nieustanne poznawanie potrzeb i zainteresowań uczniów, ich sytuacji pozaszkolnej czy częste prowadzenie rozmów z uczniami to są nieśmiertelne rady, które zawsze wnoszą dużo dobrego do pracy nauczyciela.

  1. Rzeczywiście muzyka może być dobrym sposobem na nauczanie/naukę angielskiego pod warunkiem, że uczeń jest nią zainteresowany.
   Cieszę się, ze blog się podoba a wpisy są pomocne 🙂

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s