Czym się kierować przy wyborze nauczyciela języków?

Na jednym z forów pojawiło się takie pytanie. Problem dotyczy nie tylko nauczycieli języków ale ogólnie korepetytorów różnych przedmiotów. Jak znaleźć osobę, która dobrze nauczy dziecko i zainteresuje przedmiotem. Oto moje przemyślenia nie tylko jako nauczyciela ale również ucznia oraz posiadaczki kilku uczniów w rodzinie 🙂

  • Najpierw trzeba wiedzieć jaki ma być cel zajęć: poszerzanie umiejętności, korepetycje, czy też nauka kolejnego języka (na ogół innego niż angielski). Jeśli chodzi o drugi język to gdy dziecko chce i stać nas na to, to czemu nie go nie zapisać. Musimy się jednak przygotować na to, że postępy nie będą spektakularne (już pisałam o tym, ze dzieci łatwo zapamiętują, ale też łatwo zapominają. Stąd konieczność utrwalania materiału). Dodatkowo wielu uczniom, którzy uczą się różnych języków czasem się one mylą. Wydaje mi się jednak, ze nic się nie stanie jeśli uczeń zacznie naukę drugiego języka w gimnazjum. Wracając do wyboru nauczyciela – trzeba też przemyśleć, czy rzeczywiście najlepsze będą lekcje jeden  na jeden. Być może nasze dziecko lepiej uczy się w grupie, wtedy lepszym wyborem jest kurs językowy. Zajęcia powinny być też atrakcyjne i niezbyt długie. Uważam, że dla dzieci w młodszych klasach 45 minut zajęć jest wystarczająca (dużo dzieci ma problem z wytrzymaniem 45 min dlatego na pewno odradzam 60 min).
  • Oczywiście najprościej jest zdecydować się na nauczyciela z polecenia –  ktoś był zadowolony, więc jest duże prawdopodobieństwo, że my też będziemy. Można pytać rodzinę, znajomych a także nauczyciela czy też pedagoga w szkole. Ewentualnie można popytać na forum, choć tak naprawdę nie wiemy kto nam kogo poleca .
  • Zainteresować się kwalifikacjami, poprosić o cv. Rzadko się to zdarza a wydaje mi się, że warto jak najwięcej wiedzieć o kimś, kto ma uczyć nasze dziecko. Jeśli będzie to osoba bez przygotowania pedagogicznego oraz metodycznego musimy liczyć się z tym, że jej umiejętnością jest znajomość języka. Jednak jeśli chodzi o nauczanie to nie wszystko, szczególnie w przypadku małych uczniów. Lepsza jest osoba, która potrafi zaplanować zajęcia, określić cele, zna metodykę nauczania. Dodatkowo nauczyciele często posiadają liczne materiały dodatkowe takie jak flashcards, plakaty, gry, książeczki, filmy itp. Dzięki temu zajęcia są zróżnicowane, dziecko się nie nudzi i łatwiej przyswaja materiał.
  • Jeśli jest taka możliwość warto skorzystać z lekcji pokazowej (czasem pierwsza lekcja jest bezpłatna). Wtedy można trochę posłuchać, zobaczyć jak przygotowany przyjdzie nauczyciel, jak wchodzi w interakcje z dzieckiem. Można umówić się z kilkoma nauczycielami i wybrać tego, który odpowiada nam najbardziej.
  • Dobrze jest znać ceny rynkowe. Dzięki temu wiemy, że czyjaś stawka jest bardzo niska. Trzeba się wtedy zastanowić z czego to wynika. Być może lektor stopniowo podniesie ceny lub też nie ma doświadczenia i chce je nabyć lub też zaczyna udzielać lekcji i nie ma uczniów i w ten sposób chce ich zachęcić do zapisania się do niego. Niestety zdarzają się też pseudo nauczyciele, którzy sami nie znają się na temacie, nie potrafią wyjaśnić, czy też słabo znają język. Często korzystają oni z jednorazowych zajęć, inkasując za nie opłatę. W ten sposób też można zarabiać. Z drugiej strony często wyższa cena wiąże z tym, że nauczyciel posiada działalność gospodarczą (wystawia rachunki), traktuje więc lekcje prywatne jako źródło swojego utrzymania a co za tym idzie zależy mu na kliencie i profesjonalnie podchodzi do pracy.

Nigdzie nie jest powiedziane, że nauczyciel, który się ogłasza nie jest dobrym nauczycielem. Jak to w życiu bywa czasem trafiamy źle a czasem dobrze. Warto jednak poświęcić czas i poszukać kogoś, kto nauczy dziecko języka a także zachęci do dalszej nauki.

 

languages

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s