Wykorzystanie komputerów na lekcjach angielskiego. O Prezi.

Ciekawa jestem, na ile nauczycielom angielskiego w przeciętnej państwowej szkole udaje się wykorzystywać komputery? Chodzi mi zarówno o lekcje, na których uczniowie posługują się komputerem oraz o takie, gdy nauczyciel go używa.

U mnie częściej było tak. To ja przynosiłam laptopa na zajęcia (głównie na dodatkowe zajęcia z Karty Nauczyciela, gdyż mój laptop ma niewielki ekran i większa ilość uczniów miałaby problem z zobaczeniem tego, co chcę pokazać). Puszczałam przede wszystkim filmiki, więc teoretycznie można było użyć telewizora. Jednak dla młodszych dzieci komputer na zajęciach i tak był atrakcyjny.

Co do lekcji w sali komputerowej u mnie w szkole praktycznie cały dzień była zajęta. A nawet, gdy już byłaby możliwość skorzystania raczej bym się nie zdecydowała – często na jeden komputer przypadało dwoje lub więcej dzieci. Kto pracuje z najmłodszymi wie, że trudno ich okiełznać. Ja raczej nie chciałam dodatkowych  atrakcji w postaci komputerów, szczególnie po opowieściach koleżanek prowadzących zajęcia komputerowe. Wiem, że brzmi to trochę jak usprawiedliwianie się, bo dla chcącego nic trudnego, ale myślę, że inni nauczyciele zrozumieją w czym problem. Mam nadzieję, że doczekam czasów kiedy standardem będzie tablica interaktywna i komputery w każdej sali 🙂

Z tego, co wiem czasem nauczyciele przygotowują prezentacje w programie Power Point, głównie dla starszych uczniów (oczywiście tutaj oprócz komputera potrzebny jest rzutnik). Zdarza się też, ze proszą swoich uczniów o prezentacje na zadany temat. Może nie wszyscy wiedzą, ale istnieje ciekawa alternatywa dla Power Pointa. Nazywa się Prezi. Poniżej filmik opowiadający pokrótce, czym jest to oprogramowanie.

Teraz kilka słów ode mnie.  Prezentacje robione w Prezi różnią się od Power Pointa tym, że nie składają się ze slajdów. Przypominają mapy myśli. Pomiędzy poszczególnymi elementami przesuwamy się na zasadzie zoomu, czyli najazdów. Wcześniej ustalamy ich kolejność (planujemy ścieżkę przejść). Definitywnie jest to ciekawy zabieg, nadający prezentacji rodzaj dynamizmu.  Ja stworzyłam dwie krótkie prezentacje na użytek studiów podyplomowych. Pierwsza z nich miała być wykorzystana na zajęciach dotyczących zagrożonych gatunków zwierząt a druga stylu życia. Poniżej moje prezentacje.

W skrócie: jak obejrzeć prezentacje? Klikamy start Prezi. Z boku (prawego) mamy lupki, wciskamy tą z minusem, gdyż najlepiej na początku oddalić. Wtedy pojawi się cała mapa (mi to przypomina plakat). Następnie dolnymi strzałkami przechodzimy przez prezentację. Enjoy 🙂

O zwierzętach.

O stylu życia.

Z tego, co pamiętam interfejs nie był bardzo skomplikowany i przygotowanie ich nie zajęło mi dużo czasu. Tak więc, kto ma ochotę na użycie komputera na swojej lekcji angielskiego a do tej pory korzystał z Power Pointa, może zdecyduje się na coś nowego i tym razem przygotuje prezentację w oparciu o Prezi.

2 uwagi do wpisu “Wykorzystanie komputerów na lekcjach angielskiego. O Prezi.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s