Jak uczyć się do egzaminów językowych, by odnieść sukces?

Exam

Egzamin – to słowo, które wiele osób napawa lękiem. W naszym systemie edukacji przybywa egzaminów, więc chcąc nie chcąc trzeba się z tym lękiem mierzyć. Aktualnie zdaje się egzamin na koniec gimnazjum, maturę, do tego w 2015 roku dojdzie jeszcze egzamin na koniec szkoły podstawowej.  O tym, co wiadomo o egzaminie pisałam już tutaj. Oczywiście są to egzaminy z wybranego języka nowożytnego. Języka angielskiego uczy się najwięcej uczniów, stąd też jest to najczęstszy wybór na egzaminach. Oprócz tego coraz popularniejsze są egzaminy Cambridge (First Certificate, Advanced a także opisane przeze mnie egzaminy dla najmłodszych uczniów – czytaj tu). Oczywiście, gdy już musimy, czy też świadomie decydujemy się na zdawanie jakiegoś egzaminu, fajnie, gdy zdamy go jak najlepiej. Oto kilka tricków, pomagających w bezbolesnym przygotowaniu się i osiągnięciu sukcesu.

Przede wszystkim, co oczywiste, trzeba znać datę egzaminu. W przypadku egzaminów szkolnych jest to odgórnie ustalone. Natomiast w przypadku egzaminów Cambridge wybieramy sesję, w której chcemy zdawać egzamin, zwykle jest to sesja zimowa i letnia. W zależności od tego ile mamy czasu wybieramy materiały lub też dzielimy sobie materiał na części.

Warto zaopatrzyć się w przykładowe testy. Pierwszy test należy  zrobić, gdy zaczynamy przygotowania, by sprawdzić nasz poziom. Wynik będzie jakimś tam względnie obiektywnym miernikiem pokazującym nam czy jesteśmy całkiem w lesie i trzeba ostro zabrać się za pracę, czy coś tam wiemy i wystarczy podszlifować nasze umiejętności. Często też pozwoli nam określić, które umiejętności szwankują. Oprócz testów dobrze jest  też mieć książkę przygotowującą do egzaminu czy też repetytorium . Na blogu opisałam na przykład Repetytorium gimnazjalne (klik). W przypadku egzaminów Cambridge fajnym dodatkiem jest seria „Common mistakes at…”, omawiająca najczęstsze błędy popełniane na egzaminach. Wracając do testów, dobrze jest przerobić ich jak najwięcej, gdyż słownictwo często się powtarza, poza tym jesteśmy oswojeni z formułą egzaminu. Wiemy też, ile czasu zajmują nam poszczególne części.

Do egzaminu możemy uczyć się sami, na zajęciach indywidualnych lub na kursie przygotowującym. Na pewno samodzielna nauka jest trudna, wymaga samozaparcia i systematycznej pracy.  Jednak zdanie egzaminu przy samodzielnej nauce nie jest niemożliwe. Problemem może być to, że nie rozumiemy dlaczego odpowiedź jest taka a nie inna oraz kwestia poprawnego napisania wypowiedzi pisemnej. Myślę, że tutaj mogą pomóc lekcje indywidualne. Możemy na przykład raz w tygodniu chodzić na zajęcia z wypisanymi zagadnieniami, które chcemy, by korepetytor nam wyjaśnił czy też sprawdził. Na takich lekcjach możemy też poćwiczyć mówienie. Jeśli chodzi o kurs w szkole językowej to powinien on kompleksowo przygotować nas do całego egzaminu. Są jednak osoby, którym pasuje praca w grupie i takie, którym to nie odpowiada. Oczywiście warto też jak najwięcej ćwiczyć również w domu, nie zakładając, że sam kurs nam wystarczy. Na takim kursie często jakiś czas przed egzaminem organizowany jest próbny egzamin. Nauczyciel omawia z nami wyniki i doradza, nad jakimi umiejętnościami powinniśmy dodatkowo popracować.

Dla osób, które zdawały dużo egzaminów są to oczywiste rady, jednak mam nadzieję, że znajdą się osoby, którym ten wpis pomoże w lepszym przygotowaniu się i bezproblemowym zdaniu każdego testu.

Jedna uwaga do wpisu “Jak uczyć się do egzaminów językowych, by odnieść sukces?

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s