ABC, czyli jak uczyć angielskiego alfabetu?

Bez zbędnych wstępów od razu przejdę do rzeczy. Proponuję garść ćwiczeń, zwykle nie prowadzę całych zajęć na temat alfabetu, rozbijam je na kilka lekcji, gdyż ważne jest utrwalanie liter. Jak uczę moich uczniów alfabetu?

Najpierw wypisuję litery na tablicy. Zwykle część dzieci zna już literki, więc powoli je nazywam a ci, którzy umieją robią to ze mną. Oczywiście mówię dzieciom, że są osoby które umieją i które jeszcze nie znają literek, dlatego będziemy się ich uczyli. Następnie ja pokazuję i nazywam każdą literę a uczniowie powtarzają po mnie. Robię to wolniej i szybciej, głośniej i ciszej. Później jest trudniejsze zadanie – wskazuję wybraną literę i pytam co to za litera. Daję też uczniom litery do pociągnięcia po śladzie lub przepisują je z tablicy (mała i wielka litera). Poza tym uczniowie rysują rysunki zawierające w sobie litery i napisy (oczywiście dzieci muszą już znać jakąś pulę wyrazów). Na przykład laseczka litery b to banan. Litera c to część ogona kota itp. Kilka przykładów rysuję na tablicy, by pokazać o co chodzi. Proszę uczniów o wymyślenie swoich słów. Jeśli ktoś nie potrafi może skorzystać z moich pomysłów. Kolejne ćwiczenie prowadzę ja – jeden z uczniów staje tyłem do dzieci i piszę mu literę na plecach, musi powiedzieć co to za litera, jeżeli nie wie lub nie zgadanie piszę jeszcze raz a później pomaga mu ktoś z sali. Następnie dzieci bawią się w parach. Kolejne ćwiczenie dotyczy całej klasy, ochotnicy mają za pomocą ciała pokazać literę a reszta uczniów odgaduje. Myślę, ze takich ćwiczeń można jeszcze wymyślić wiele. Dodatkowo mamy do wyboru sporo piosenek do nauki alfabetu.

Polecam też kilka stron internetowych. Pierwsza to instrukcja jak wykonać domino  i ćwiczyć alfabet http://www.notimeforflashcards.com/2011/07/letter-dominoes.html. Dalej labirynty do przejścia kierując się kolejnymi literami alfabetu http://bogglesworldesl.com/Alphabet_mazes.htm. Fajne jest ćwiczenie polegające na wklejaniu brakujących liter. Wcześniej uczniowie powinni je nazwać i powiedzieć w które okienko wkleić, tak by nikt nie popełnił błędu, http://supersimplelearning.com/downloads/worksheets/abcs-upper-cut-and-paste-review.pdf. Można też prosić uczniów o pokolorowanie określonych liter na określone kolory, poćwiczymy w ten sposób rozpoznawanie liter i właśnie kolory.

Oprócz tego są też aplikacje na smartfony czy też tablety (to już bardziej rozwiązanie dla rodziców). Polecam Abcs & Animals.  Najpierw pojawia się litera, jest nazywana później wymawiane jest słowo, oprócz tego mamy rysunek. I tu zaczyna się zabawa, np. jeśli dotkniemy ptaków one odlecą, brama się zamknie, lampka zapali itp. Podoba się ona zarówno małym – mój synek jeździ paluszkami po ekranie, w cały świat, byle się coś zadziało (nie ma jeszcze skończonego roku), czteroletnia córka znajomych: mamo a wiesz jak jest … po angielsku? No i czwartoklasistka – a możemy skorzystać z tego jeszcze raz (z tym, że z nią wyciszałam nazywanie litery i słowa. Aplikacja jest darmowa i całkiem fajna, jak zapłacimy dodatkiem są zwierzęta ale jak dla mnie już wersja podstawowa jest ok.

abc1

Druga aplikacja to Storybots – sympatyczne roboty, które śpiewają piosenki, każda litera ma swoją. Piosenki łatwo wpadają w ucho, litery są wielokrotnie nazywane. W wersji za darmo niestety mamy tylko a,b i c.

abc2

Już chyba pisałam też, że do nauki alfabetu możemy użyć magnetycznych literek  (wiele osób ma je w domu) czy też innej zabawki zawierającej litery – dziecko może losować literę i ją nazywać.

Jak już dzieci dobrze znają alfabet bierzemy się za spelling, czyli literowanie wyrazów.

7 uwag do wpisu “ABC, czyli jak uczyć angielskiego alfabetu?

  1. Świetne pomysły, wykorzystam je!
    W Bugs World 3, z której uczę, na jednej z pierwszych lekcji wprowadza się alfabet – cały na jednej lekcji, łącznie ze spellingiem!! A jest to pierwsze spotkanie dzieci z alfabetem angielskim. Po tej lekcji już więcej się do alfabetu nie wraca… Chyba zrobię w tym roku tak, że ominę tę lekcję, a zamiast niej przez cały wrzesień będę wprowadzać takie ćwiczenia jak proponujesz jako warm-upy.

    1. Cieszę się, że się spodobały 🙂 Byłam ciekawa z jakiej książki korzystasz. Zgadzam się, że lepiej tą naukę rozciągnąć w czasie, jedna lekcja ucząca i utrwalająca alfabet jest bezsensu. Pozdrawiam 🙂

    1. Jasne, dzieci lubią tę zabawę, szczególnie jak same zadają słowa do odgadnięcia. Choć powiem Ci, że ja tłumaczyłam moimi uczniom że zasady są takie same ale rysujemy inny ustalony wzór np. czaszkę. Jakoś wolałam nie narażać się na krytyczne uwagi rodziców, że Pani bawi się z dziećmi w wieszanie (mimo że dzieci z klas 1-3 doskonale znają tę zabawę) 😛

  2. Pingback: Bye – Bye… |

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s