Przygotowanie nauczyciela do zajęć

Jak długo nauczyciel przygotowuje się do zajęć? Tak naprawdę trudno na to pytanie odpowiedzieć. Dużo zależy od nauczyciela, można praktycznie iść z książką nauczyciela i wtedy większość pomysłów i wskazówek mamy podanych na tacy.  Oczywiście w takim przypadku w dużej mierze pracujemy z podręcznikiem. Osobiście wolę aktywne metody pracy a te wymagają przygotowania nauczyciela (są to np. gry dydaktyczne, elementy dramy, burza mózgów, mapy myśli itp.). Z młodszymi uczniami dużo się bawię, m.in. używając flashcards. O ich wykorzystaniu pisałam tutaj. Plusem jest to, że nie trzeba często wymyślać nowych zabaw, małe dzieci czują się pewniej, gdy znają zasady. Lubią też powtarzalność. Nie przeszkadza więc im to, że przy nowym słownictwie powtórzymy zabawę, którą już znają.

W swojej pracy wykorzystuję też zasoby internetowe, wiele stron już polecałam przy okazji różnych wpisów. Mam też sprawdzony sposób na znajdowanie materiałów – hasło wpisuję w Google grafikę i klikam na obrazki, które mi mogą pasować. Do interesującego mnie tematu na ogół dodaję frazę „esl activities” czasem „free printable activities”. Jest to szybka metoda, dzięki której nie wklikujemy się w strony, tylko bezpośrednio oglądamy interesujące nas ćwiczenia.

Ciekawą opcją są książki przeznaczone właśnie do kopiowania. Nie polecałam jeszcze tej serii, część którą mam uważam za bardzo przydatną. Jest to seria Junior English Timesaver wydawnictwa Scholastic. Ja posiadam część trzecią, w której znajdują się ćwiczenia z tematyki The Body, Free Time, Holidays. Przy każdym z ćwiczeń mamy wskazówki dla nauczyciela oraz karty do kopiowania. Ćwiczenia są ciekawe i podobają się dzieciom z młodszych klas szkoły podstawowej.

primary

Poza gromadzeniem materiałów dodatkowych warto chodzić na szkolenia oraz czytać blogi (polskie i angielskie) Często tam możemy znaleźć różne pomysły na ćwiczenia i zabawy. Bardzo wartościową dla nauczycieli treść ma blog http://english-nook.blogspot.com/, z licznymi pomysłami do inspiracji. Warto czytać też  jak najwięcej branżowych publikacji, nie tylko w internecie. Dobrze jest też prenumerować czasopisma dla nauczycieli, pokrótce opisałam je tutaj.

Poza zgromadzeniem pomysłów i materiałów trzeba zaplanować zajęcia. Nie wiem, jak jest gdzie indziej ale u mnie w szkole wymagane były konspekty. Ja niezależnie od tego lubię sobie w kilku punktach wypisać, co po kolei będę omawiać. W przypadku tematu na kilka lekcji warto zaplanować sobie cały cykl zajęć. Dodatkowo dochodzi jeszcze część techniczna, czyli wydrukowanie tudzież skserowanie naszych materiałów. Oczywiste jest, że początkującemu nauczycielowi, który jeszcze nie zgromadził wielu pomocy zajmuje to więcej czasu. A osobie, która uczy od lat mniej. Mnie problem sprawia jeszcze organizacja materiałów, pewnie dlatego, że jestem bałaganiarą. Zdarza się, że chwilę zajmuje mi samo odnalezienie materiałów w domu. Bywa też, że nie zapiszę fajnego worksheetu i pamiętając mniej więcej, co to było szukam ponownie. Jeśli chodzi o własne flashcards myślę, ze dobrym pomysłem jest polecane przez wiele osób laminowanie, gdyż inaczej szybko się niszczą i praktycznie co roku trzeba drukować nowe (np. w przypadku tematów takich jak Halloween czy też Christmas).

Następny wpis również będzie przeznaczony dla nauczycieli – napiszę o rzeczach, które przydają się w pracy.

5 uwag do wpisu “Przygotowanie nauczyciela do zajęć

  1. Dziękuję za polecenie mojego bloga 🙂
    Bardzo lubię serię Timesavers wydawnictwa Mary Glasgow / Scholastic. Tylko szkoda, że te książki są takie drogie ://

    1. Nie ma sprawy 🙂 Zgadzam się, niestety są drogie, zresztą w ogóle książki do nauki angielskiego mają wysokie ceny. Ale jak często korzystamy z takiej książki (trafimy na fajną) to według mnie warto zainwestować. Masz może z tej serii Speaking? Zastanawiam się, czy ćwiczenia nadawałyby się dla pierwszaków? A może mi polecisz jakąś inną fajną książkę do ćwiczeń w mówieniu z takimi małymi uczniami?

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s