1st Pin

Postanowiłam co jakiś czas wkładać na bloga obrazki z Pinterest.com. Takie, które są według mnie ciekawe i warte podzielenia się, wraz z moim komentarzem. Zatem startujemy z przypinaniem.

Source: Pinterest

Gdy uczymy się czegoś z przyjemnością, nigdy tego nie zapomnimy – według mnie to bardzo prawdziwe stwierdzenie. Nawiązuje trochę do tego, co napisałam w ostatnim poście. Gdy uczeń sam wyznaczy sobie zdanie do zrobienia, lepiej zapamięta materiał. Podobnie, gdy np. zrobi słowniczek obrazkowy. Jeśli do nauki dołożymy emocje, szczególnie te pozytywne, efekt będzie o wiele lepszy. Myślę, że jeśli nauka wiąże się z przyjemnością, przestajemy ją postrzegać w kontekście pracy. Nagle okazuje się, że bardziej nam się chce, łatwiej znaleźć czas a wszystko jakby samo wchodzi do głowy. Tak jest niezależnie od wieku. Przykładem mogą być też dzieci z ADHD. Jeśli jakieś zadanie naprawdę ich zainteresuje, mimo swoich problemów potrafią się skoncentrować. Zainteresowanie, zadowolenie, jest kluczowe.

Dla nauczyciela istotne jest odkrycie tego, co naszym uczniom sprawia przyjemność. Im więcej wiemy o naszych uczniach, tym jest nam łatwiej zaplanować ciekawe zajęcia. Wydaje mi się, że w przypadku dzieci, szczególnie tych młodszych jest prościej (choć oczywiście nie zawsze). Młodsi uczniowie zwykle chętnie się uczą, jest wiele tematów, o których wiadomo, że są lubiane (zwierzęta, czy też aktualnie Halloween). Dzieci często też bardziej entuzjastycznie podchodzą do zajęć, cieszą się z gier i zabaw. Łatwiej też je nagrodzić. Uważam, że ważne jest nawiązanie kontaktu (można to nazwać nicią porozumienia, choć nie lubię tego określenia). Sądzę, że nauczyciele wiedzą o czym mówię – każdy z nas ma uczniów, z którymi od samego początku dobrze się pracuje. Gdy uczeń jest pozytywnie nastawiony do nauczyciela i zajęć, łatwiej nam będzie go uczyć. Będzie on też bardziej zmotywowany do pracy. Gdyby ktoś był chciał więcej poczytać o motywacji do nauki języka zapraszam tutaj – ogólny wpis i tutaj – bardziej szczegółowy (jak motywować dziecko).

Na koniec chciałabym życzyć  sobie i innym nauczycielom samych przyjemnych lekcji i zadowolonych uczniów bez problemu zapamiętujących materiał.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s