Wykorzystanie komputerów na lekcjach angielskiego. Ciekawe strony.

Oto kolejny wpis z cyklu wykorzystanie komputera na lekcjach angielskiego. Tym razem będzie o stronach, które nauczyciele mogą wykorzystać na zajęciach. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, by rodzice również wykorzystali je do zabawy z dziećmi.

Pierwsza z nich to Storybird – http://storybird.com. O tej stronie już wspominałam na blogu, jednak w innym kontekście. Wtedy było o użyciu historyjki w czasie zwykłej lekcji. Opowiadanie wymyślałam ja. Drukowałam je i wykorzystywałam w czasie zajęć. Gdy mamy do dyspozycji komputery, ułożenie historyjki byłoby zadaniem uczniów. Przypomnę, że w narzędziu tym mamy do dyspozycji obrazki, z których możemy ułożyć historię i wymyślić do niej własny tekst. Od naszej kreatywności zależy, co wybierzemy, w jakiej sekwencji ustawimy rysunki i jaka będzie treść. Im bardziej zaawansowany uczeń, tym więcej jest w stanie napisać. Będzie to ciekawe i twórcze zadanie. Chociaż wcale nie bardzo łatwe, gdyż rysunki (część bardzo ładna zresztą) niekoniecznie do siebie pasują – przynajmniej takie jest moje zdanie. Musimy się zdecydować na obrazki jednego autora, trochę szkoda, że nie można miksować. Niezależnie od tego polecam tę stronę.

Zachęcam do obejrzenia poniższych filmików, dowiecie się z nich więcej o korzystaniu ze Storybird.

Druga strona, którą lubię to Toondoo http://toondoo.com. Jak już pisałam wiele dzieci uwielbia komiksy, fajnie jest to wykorzystać w ramach lekcji angielskiego. Zresztą wpis o komiksach w podręcznikach do angielskiego jest bardzo popularny. Dzięki temu narzędziu uczniowie sami mogą stworzyć komiks. Także tym razem to my układamy historyjkę, decydujemy ile będzie obrazków, wybieramy bohaterów i wymyślamy dialogi. Można również dobierać tło, przedmioty czy też kształt chmurek dialogowych. Ja kilka razy przemyciłam Toondoo w ramach bloga – wykorzystałam je jako obrazki do wpisów.

I znów filmik, tym razem o Toondoo.

Jeśli chodzi o lekcje to możemy zaproponować uczniom zupełną dowolność lub też zadać temat na jaki mają ułożyć historyjkę czy też komiks. Możemy sami wybrać lub stworzyć pierwszy obrazek i dzieci mają dokończyć opowiadanie. Można też ułożyć dialogi i zostawić luki – uczniowie mają uzupełnić brakujące słowa. Wiele zależy od naszej inwencji, ale na pewno warto wykorzystać powyższe strony na lekcjach angielskiego w oparciu o komputery. Polecam!

P.S. Ponieważ ten wpis jest już dość długi, jutro opublikuję moją wesołą twórczość własną, czyli pokażę stworzone przeze mnie Storybird oraz Toondoo. Zachęcam do zajrzenia.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s