Colours all around, czyli jak uczyć nazw kolorów

Wielu rodziców skarży się, że dzieci na lekcjach angielskiego ciągle uczą się tego samego. Ja też jeszcze będąc studentką byłam zdziwiona pomagając siostrze w lekcjach – znowu kolory? Przecież to jest wałkowane od przedszkola. Dlaczego tak wiele treści się powtarza? Po pierwsze dzieci łatwo się uczą, ale równie łatwo zapominają. Po drugie, co powinno być oczywiste jedno dziecko uczy się łatwiej a inne może mieć problemy. Nauczyciel ma nauczyć całą klasę a nie iść do przodu, bo pięcioro dzieci zna już te słówka. Oczywiście jeśli widzę, że temat jest znany lub uczniowie pamiętają materiał z poprzedniego roku szkolnego omawiam dane zagadnienie szybciej czy też omijam jakieś zadanie. Dodatkowo wielu rodziców posyła dzieci na kursy angielskiego czy innego rodzaju zajęcia, ale są też dzieci, które na nie nie chodzą. Teraz ta różnica może się pogłębić, bo w dużej ilości przedszkoli dodatkowych zajęć nie będzie.

Wracając do tematu kolorów. Jak uczyć ich nazw poza tym, co oferuje podręcznik? Poniżej omówię ćwiczenia służące utrwaleniu nazw kolorów.

  • Oczywiście do nauki i zabawy najlepiej jest wykorzystywać flashcards. Jak już uczniowie znają nazwy można je trenować poprzez losowanie i nazywanie kart (ja trzymam karty w wachlarzu lub też rozkładam na dywanie – obrazkiem do dołu). Rozłożenie lub wywieszenie iluś kart – dzieci zamykają oczy, gdy je otworzą muszą powiedzieć jakiej karty brakuje. Pokazuję też kartę i zadaję pytanie np. Is it black? Uczniowie muszą odpowiedzieć – yes, no. Więcej przykładów zabaw z flashcards opisałam tutaj.
  • Pokazywanie kolorów na sali – point at something black itp.
  • Dzieci bardzo lubią następującą zabawę – każdy kto ma na sobie ubranie w danym kolorze musi wstać i wskazać podany kolor.
  • z mniejszą grupą dzieci fajnie wychodzi gra w Twistera po angielsku (tutaj można przeczytać opis wykorzystania gry)
  • Kolejna zabawa jest przebojem zarówno wśród przedszkolaków, zerówkowiczów jak i pierwszaków. Wyciągamy ręce przed siebie i składamy w kolo. Przy pomocy rąk będziemy pokazywać jak rośnie balon w określonym kolorze. Tym razem kolor podaje jeden z uczniów. Następnie nauczyciel mówi: Ok, red baloon. Let’s start. Bigger and bigger and bigger and bang. Bigger – powiększamy nasze koło z rąk, bang rozkładamy je, bo balon pękł. Ja za każdym razem zmieniam ilość bigger (czyli raz balon pęka szybciej a raz dłużej pompujemy). Uczniowie bardzo chętnie podają kolory balonów, czasem tutaj dokładam pytanie „What’s your favourite colour? ” i wtedy pompujemy balon w ulubionym kolorze ucznia. Dzieci entuzjastycznie reagują na tę zabawę.
  • I spy with my little eye something… podajemy kolor. To zabawa dla bardziej zaawansowanych uczniów. Zwykle umawiam się z nimi, że muszą wybierać rzeczy, które potrafią nazwać po angielsku i mają je znać też ich koledzy.

KOLORY

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s