Pingwiny nadchodzą, czyli zajęcia o zimie

Robi się coraz zimniej, więc czas na lekcje o tematyce zimowej. Staram się, by moi uczniowie szybko poznali nazwy pór roku. Według mnie zajęcia związane z daną porą są ciekawym przerywnikiem, są tez pomocne, gdy dzieci myślą więcej o feriach niż nauce. Wielu uczniów na pytanie o favourite season odpowiada: winter. Zawsze wprowadzałam słówka i robiliśmy różne ćwiczenia, zabawy utrwalające. W tym roku dla odmiany i również własnego rozwoju zdecydowałam się na coś innego – zajęcia o pingwinach. Są to pomysły na zajęcia przeznaczone dla 2 – 3 klasy szkoły podstawowej, jednak wiele zależy od poziomu uczniów.

Zacznę o puzzli – gdy mam więcej dzieci drukuję parę zestawów i dzieci układają je w mniejszych grupkach – pod tym linkiem kryją się różne zimowe puzzle, ja oczywiście wybieram pingwina http://www.dltk-holidays.com/winter/mpuzzle.htm. Puzzle wyglądają tak:

puzzle dltk's

Uczniowie, którzy pierwsi ułożą, zgłaszają się i mówią, co jest na rysunku. Czekam, aż wszyscy ułożą i przechodzimy do zajęć.

Stąd można zaczerpnąć kilka faktów o pingwinach http://www.kidzone.ws/animals/penguins/ws1.htm i opowiedzieć o nich uczniom.

Oprócz tego podoba mi się ta mini książeczka. Przy pomocy prostych zdań można poćwiczyć czytanie http://www.kidzone.ws/animals/penguins/ws13.htm.

Gdy myślałam nad tymi zajęciami i szukałam materiałów wpadłam na pomysł, żeby przygotować własną pomoc. Mój nowy komputer podobno fajnie sprawdza się w rysowaniu, więc postanowiłam spróbować. Oto efekty (muszę przyznać, że jestem z siebie zadowolona – jak na pierwsze rysunki wyszło całkiem nieźle).

Pingwin.

pingwin

Igloo.

igloo

Można je wykorzystać, jak się chce – zapraszam do drukowania. Ja wymyśliłam, że poćwiczę z uczniami (lub ewentualnie wprowadzę) prepositions (in, on, behind, next to, w sumie under też może być).

Poza tym przydałaby się jakaś praca plastyczna i przypomniało mi się, że kiedyś na szkoleniu dla nauczycieli klas 1-3 (chyba z Klanzy) było robienie pingwina. Całkiem ciekawego zresztą. Zaczynało się od narysowania ósemki – to tułów i głowa naszego pingwina, później już rysujemy jak chcemy (czyli żeby przypominało to pingwina) a dziób robimy z poskładanego kółka. Poniżej pingwin narysowany w ten właśnie sposób przy pomocy pasteli.

pingwin1

Myślę, że ciężko będzie zdążyć z tym wszystkim w ciągu jednej lekcji. Można się więc nie spieszyć i zrobić więcej zajęć na ten temat. Wprowadziłabym też nazwy ubrań zimowych. Tutaj mamy fajne memory o różnym poziomie trudności http://www.teachchildrenesl.com/filez8932/games/concentration_winter_clothing.pdf. Można też ubrać dziewczynkę (obrazek tutaj: http://articulation360.files.wordpress.com/2011/12/winter-clothes-song-story-board-bw.jpg), ja jednak wróciłabym do pingwina i poprosiła uczniów o zakładanie ubrań pingwinkowi.

Jest też sporo literatury, w której głównymi bohaterami są pingwiny, ja jednak jeszcze nie posiadam żadnej książeczki. Z czasem pewnie coś dokupię, gdyż zajęcia na ten temat wydają mi się całkiem ciekawe.

Nowe pomysły na lekcje o pingwinach znajdziecie tutaj.

To jeszcze nie koniec… Zapraszam na kolejny wpis o tematyce zimowej.

3 uwagi do wpisu “Pingwiny nadchodzą, czyli zajęcia o zimie

  1. Pingwiny jako temat przewodni w przedszkolu sprawdziły się 🙂 Dodałam piosenkę z płyty „Pingu loves English”, rysowanie pingwinków z ósemki, przedstawianie swoich pingwinków, witanie się, liczenie, grupowanie po 3, po 4 – zabawa murowana. Dziękuję za pomysł 🙂

    1. Super, że zaadaptowałaś zajęcia dla młodszych dzieciaków 🙂 Piosenki „Pingu…” kupiłam mojej siostrze, gdy była mała. Między nam i jest sporo różnica wieku a ja miałam ciągoty do edukowania 🙂 Bardzo nam się podobały. Później czasem też z nich korzystałam, gdy uczyłam w przedszkolu.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s