Badanie – Dlaczego młodzi Polacy uczą się angielskiego?

Dostałam dziś informację prasową na temat badania zleconego przez  English Cambridge Language Assessment (gdyby ktoś nie wiedział, to instytucja tworząca wiodące egzaminy dla osób uczących się języka angielskiego i nauczycieli tego języka. Jest częścią Uniwersytetu Cambridge. Chodzi oczywiście o popularne egzaminy takie jak Young Learners, First Certificate, Advanced Certificate itd.). Logo pochodzi ze strony http://www.cambridge.org. A to link do polskiej strony http://www.cambridgeenglish.org/pl/, z wieloma informacjami dotyczącymi egzaminów.

CambEng_96_P_CMYK

Badanie przeprowadziła firma ARC Rynek i Opinia. Przepytano grupę 500 młodych Polaków w wieku 16-26 lat.

Młodzi Polacy uczą się angielskiego z dwóch zasadniczych powodów: dla siebie i własnego rozwoju oraz pod kątem rynku pracy – wskazuje na nie 3/4 osób biorących udział w badaniu.

Obserwujemy, że coraz młodsze osoby przystępują do egzaminów certyfikujących, takich, jak First Certificate in English oraz Certificate in Advanced English – mówi Arkadiusz Jaworski z Cambridge English Language Assessment, instytucji tworzącej te egzaminy – Większe szanse w edukacji i karierze to nie wszystko. Ważną przesłanką do nauki języka są kontakty społeczne oraz dostęp do dóbr kultury.

Dla mnie ciekawe są dane dotyczące czasu i sposobu uczenia się. Młodzi ludzie przed przystąpieniem do swego pierwszego certyfikatu uczą się średnio 10,5 roku – głównie w szkole (na uczelni – 64 proc., w szkole ponadgimnazjalnej – 30 proc.), w domu (indywidualnie – 56 proc., z nauczycielem – 14 proc.), na kursie językowym (25 proc.). To w sumie nie dziwne, że zdają certyfikaty wcześniej, gdyż obniżono się wiek wprowadzenia języka w szkole podstawowej. Wiele dzieci zaczyna naukę już w przedszkolu. Zdawanie egzaminów w młodszym wieku to również moja obserwacja. Wracając do danych. Wydaje mi się, że 56% to duża liczba osób, które samodzielnie uczą się do certyfikatów. Podziwiam! Z drugiej jednak strony skoro uczą się głównie w szkole to może ten poziom naszego nauczania, oczywiście biorąc pod uwagę solidną pracę w domu, nie jest taki niski.

Dodatkowo dowiadujemy się, że młodzi Polacy przyznają, że najpopularniejszy język obcy pomaga im podróżować (64 proc.), kontaktować z zagranicznymi znajomymi (62 proc.), korzystać z globalnych źródeł informacji (60 proc.), oglądać i czytać materiały w oryginalnej wersji językowej (55 proc.). A 53 proc. respondentów przyznaje wprost: „Uczę się angielskiego, bo lubię ten język”. To akurat fajne i budujące stwierdzenia. Powiem szczerze, że zdarzyło mi się usłyszeć w trakcie lekcji od 6 – klasisty stwierdzenie a po co mi to?  Konkretnie chodziło o wałkowanie nazw miesięcy, które niestety nie chciały wejść uczniowi do głowy 😉 Ja niestety jestem z tych tłumaczących, więc też zaczęłam mówić o podróżach, rezerwacji wakacji w hotelu itp. W odpowiedzi usłyszałam, że owszem jest to przydatne, ale zawsze można sprawdzić w słowniku 😛 To taka mała dygresja. Podoba mi się oczywiście ostatnie stwierdzenie – uczą się, bo lubią. Tak trzymać i oby z naszą narodową znajomością angielskiego było coraz lepiej.

Dodam jeszcze, że o zdawaniu certyfikatów pisałam już na blogu we wpisie Jak uczyć się do certyfikatów językowych, by odnieść sukces. Oraz o certyfikatach dla najmłodszych można przeczytać tu.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s