Pierwsze lekcje angielskiego we wrześniu w starszych klasach

W przypadku pierwszych zajęć ze starszymi uczniami (klasy 4-6) powtórzyłabym materiał – jednak w bardzie zabawowej formie. Tutaj ułatwieniem jest to, że często są to uczniowie, których już znamy. Wiemy więc na czym skończyliśmy pracę w zeszłym roku, co sprawiało im trudność itp. Gdy nie uczyliśmy ich wcześniej dobrze jest zapoznać się z podręcznikiem z zeszłego roku. Mam wrażenie, że w starszych klasach zwykle jakoś sprawniej idzie to kupowanie książek. Przejdźmy jednak do rzeczy…

Jeśli w czwartej klasie nie znamy uczniów zaproponowałabym im zrobienie czegoś w tym stylu, czyli podanie podstawowych informacji o sobie, jak Name, Age, Address, Family, Hobby. Np.

http://busyteacher.org/6878-about-myself-introduction-worksheet.html

Poprosiłabym też o narysowanie siebie (prosty rysunek – dałabym na to dosłownie chwilę), później włożylibyśmy prace do torby i uczniowie losowaliby rysunki, wspólnie opisywalibyśmy postacie i dzieci odgadywałyby kto to jest. Jest to trochę zmodyfikowane ćwiczenie z bloga http://hummingbirdels.blogspot.com, więcej pomysłów Darii na pierwsze zajęcia znajdziecie tutaj http://hummingbirdels.blogspot.com/2013/08/back-to-school-czyli-pierwsze-zajecia.html.

Z wspomnianego przed chwilą portalu podoba mi się następujący worksheet i związana z nim zabawa. Mamy pytania i odpowiedzi, rozdajemy je uczniom, którzy muszą znaleźć odpowiedź pasującą do pytania.

http://busyteacher.org/7985-esl-question-answer-game.html

Na zastępstwach fajnie sprawdzała się też kategoryzacja. Robiliśmy tabelę zawierającą np. następujące kategorie: Colour, Animal, Month, Day of the week, Food itp. Uczniowie mieli wpisać swoje ulubione rzeczy, następnie prosiłam 3 osoby o podanie i wypisanie swoich wyrazów, następnie reszta podnosiła ręce, jeśli mieli to samo wpisywaliśmy obok liczbę (ilość osób) i patrzyliśmy, co jest najbardziej popularne. W mniejszych grupach możemy zapytać wszystkich. Myślę, że jest to dobre ćwiczenie na rozgrzewkę po wakacjach.

Warto też przypomnieć słownictwo związane ze szkołą. Wykorzystałabym ten worksheet polegający na połączeniu słów związanych ze szkołą z rysunkami (dobre jest to, że to nie tylko przybory szkolne).

http://en.islcollective.com/resources/printables/worksheets_doc_docx/at_school_-_matching__key/school-beginner-prea1/59561

Zrzut ekranu 2014-08-17 o 19.45.06

Gry, które również można wykorzystać na pierwszych zajęciach w nowym roku szkolnym:

http://en.islcollective.com/resources/printables/worksheets_doc_docx/back_to_school_-_board_game/school-beginner-prea1/30974 (trudniejsza)

Zrzut ekranu 2014-08-17 o 19.59.58

http://busyteacher.org/6784-back-to-school-classroom-supplies-boardgame.html (łatwiejsza)

Zrzut ekranu 2014-08-23 o 09.33.49

Oraz popularne find someone who

http://busyteacher.org/6930-find-someone-who.html

Z bardziej zaawansowanymi uczniami warto też chwilę porozmawiać o wakacjach.

Reklama

Jedna uwaga do wpisu “Pierwsze lekcje angielskiego we wrześniu w starszych klasach

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s