Zestaw nauczycielski, skąd go wziąć? Aktualne informacje

Pewnie większość moich czytelników (nauczycieli) już wie, że obowiązują nowe zasady związane z zestawami nauczycielskimi. Mój zeszłoroczny wpis Jak uzyskać zestaw nauczycielski i w jaki sposób kontaktować się z wydawnictwem? Przewodnik krok po kroku jest bardzo popularny, ale niestety już nie do końca aktualny. A szkoda, bo to był naprawdę dobrze przygotowany post. To znaczy część o kontakcie z wydawnictwem jest ok, zmiany są w kontekście uzyskiwania zestawu nauczyciela. Nastąpiła bowiem nowelizacja ustawy, która zakazuje wydawnictwom udzielania jakichkolwiek materiałów nauczycielom (szkołom) w zamian za wybór podręczników. W związku z tym wydawnictwa nie dają już zestawów a oferują ich zakup (większość pisze o promocjach, rabatach). W te materiały mogą zaopatrzyć się sami nauczyciele (czyli wyskakujcie z kasy) lub mogą zrobić to dla nas szkoły (czyli niech one wyskakują).

Jak ja to odbieram? Często z funduszami w szkołach jest kiepsko. Z tego, co spojrzałam te ceny nie są jakieś bardzo wysokie. Zwykle jednak nauczycieli jest kilku. Widzę tu takie zagrożenie, że nauczyciele będą bardziej „przywiązani” do podręczników, które raz wybrali. Argument szkoły – przecież dopiero co kupowaliśmy wam materiały. Zwykle książek nie bierze się na rok, jednak znam przypadki żonglowania i zmieniania tytułów. W końcu dopóki nie zaczniemy pracy z danym kursem i nie sprawdzimy go na lekcji, nie jesteśmy w stanie powiedzieć czy i jak się sprawdza i czy wyobrażamy sobie kilkuletnią pracę z jego wykorzystaniem. Obawiam się, że ten obowiązek zakupów spadnie na nauczycieli 😦 czasem  zwyczajnie nie chce nam się prosić tylko wykładamy własne pieniądze (niestety na dużo rzeczy). Ciekawa jestem, czy wydawnictwa będą próbowały jakoś „obejść” tą ustawę, co jak wiemy często ma miejsce w naszej rzeczywistości. Ja uważam, że powinno być rozróżnienie  między zestawem nauczycielskim a innymi dobrami materialnymi, choć zapewne nie zrobiono tego, by nie było możliwości nadużyć.

Pewnie najlepiej skontaktować się jeszcze z konsultantem nam przypisanym i dopytać jeśli mamy jakieś wątpliwości.

Jeśli jeszcze tego nie zrobiliście tutaj możecie zmówić zestawy:

Pearson http://dotacjamen.pl/pearson/

Macmillan http://www.macmillan.pl/news/3205

Oxford http://edugaleria.pl/dla-nauczycieli-oxford,c967,50,1,name-asc,,pl.html?dm_i=1Q6L,2R7IN,FJ8DKO,A19GG,1

9 uwag do wpisu “Zestaw nauczycielski, skąd go wziąć? Aktualne informacje

  1. Jak dla mnie właśnie ta „cudna” nowelizacja to absurd w najczystszej postaci. Rozumiem wiele zmian, które wprowadza nasze wspaniałe ministerstwo, ale zakaz otrzymywania zestawów nauczycielskich brzmi jak głupi żart… Rozumiem gdyby zakaz dotyczył dodatkowych materiałów, którymi wydawnictwa chciałyby nas przekupić. Ale przecież tak nie jest! Zestawy są nam potrzebne do PROWADZENIA lekcji, wszelkie materiały jakie dostajemy służą uatrakcyjnieniu zajęć, służą więc dzieciom, pomagają przyswajać wiedzę. Więc jakim sposobem wydawnictwo dopatruje się w tym czegoś niewłaściwego? Mam ogromną nadzieję, że wydawnictwa znajdą jakiś sposób na obejście tego szczytu głupoty… Osobiście nie zamierzam wydać ani złotówki na zestaw nauczycielski. Jest on potrzebny, aby zajęcia były sprawniejsze i ciekawsze, ale jeśli pani minister uznała, że to moja fanaberia to niestety będę prowadziła zajęcia bez niego. I mam cichą nadzieję, że dyrektor mojej szkoły jednak będzie wyrozumiały i najważniejsze rzeczy nam zasponsoruje.
    Agatko, wybacz tyle złości w moim wpisie, ale żaden z pomysłów naszej pani minister nie zezłościł mnie tak bardzo jak ten. Jest irracjonalny i nie widzę żadnego sensownego wyjaśnienia dla niego.

    1. Rozumiem Twoją złość, nie jest to fajne. Swego czasu pisano w prasie, że wydawnictwa dawały nauczycielom aparat czy komputer czy coś w ten deseń. Więc pewnie chodzi właśnie o takie dobra materialne. Ale według mnie zupełnie czymś innym jest zestaw nauczyciela, stempelki do oceniania czy naklejki. Pożyjemy zobaczymy, co z tego wyniknie i z tej całej reformy podręcznikowej.

  2. To nie wydawnictwo dopatruje się czegoś niewłaściwego, a ustawa zabrania mu przekazywania materiałów. Pretensje należy więc zgłaszać, niestety, ale do pani minister, a nie do wydawnictw…

  3. Agato, niestety era zestawów nauczycielskich przechodzi powolutku do przeszłości. Czasami dla szkół to spory wydatek. Czy stało by się coś gdyby nauczyciel skserował sobie książkę w szkole? Na papierze zakupionym przez szkołę i na szkolnym ksero z wykorzystaniem godzin na samokształcenie?

    1. Niestety po raz kolejny pokazuje to, że szkolnictwo jest niedoinwestowane. Tak samo jak pracując w firmie prywatnej zwykle nie kupujemy sobie sami laptopa, tak samo powinno być w szkole, nauczyciele powinni być wyposażeni w narzędzia pracy. A zestaw nauczycielski to podstawa. Szkoda też, że nie dostaniemy stempelków, naklejek itp od wydawnictwa, to też było miłe i przydatne. Zresztą jeśli każde wydawnictwo dawało zestaw nauczycielski to nie widzę żadnej formy przekupstwa, przecież w gruncie rzeczy oferowali to samo.Powtórzę jeszcze raz powinno się inaczej sformułować ustawę. W ogóle słyszałam, że w przypadku darmowego podręcznika jest mało treści, więc nauczyciele i tak będą kserować. Problem polega na tym, czy będą mieli na czym to robić. W mojej poprzedniej szkole (państwowej) ciągle był problem z tonerem i papierem.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s