Mind maps (mapy myśli)

Dziś napiszę o ciekawej i popularnej formie robienia notatek, czyli mind maps (mapy myśli). Można je robić ucząc się różnych przedmiotów, ale sprawdzają się one dobrze w nauce angielskiego (chociażby w nauce słownictwa).

Twórcą mind maps jest Tony Buzan. Wszystko zaczęło się kiedy autor sam miał problemy w nauce. Zauważył on, że większość studentów wykorzystuje do nauki notatki. Przestudiował trzy sposoby  robienia notatek przez innych uczniów: pisanie wykładu słowo w słowo, pisanie streszczenia wykładu oraz pisanie tylko kluczowych słów. Następnie spróbował wszystkich tych technik, by sprawdzić ile się nauczył, czy też zapamiętał. Doszedł do wniosku, że najlepszym sposobem jest wynotowanie najważniejszych słów. Odkrył także, że gdy użył dwóch kolorów, zapamiętywał efektywniej. Ostatecznie opracował sposób robienia notatek wykorzystujący słowa i kolory, znany właśnie jako mind maps.

Mind map składa się z centralnego słowa lub hasła, wokół którego rysujemy pozostałe słowa, hasła powiązane z tym głównym. Od tych słów również odchodzą (jak gałęzie) kolejne słowa, zwroty. Jeśli chcemy możemy stosować kolory lub też rysować małe, symboliczne rysunki.

Jakie są zalety tej techniki? Mapy myśli pobudzają prawą część mózgu. Poprzez zrozumienie struktury informacji, postrzegamy obraz całościowo (szersze spojrzenie na temat, skojarzenie z dotychczas posiadaną wiedzą). Dzięki mapie widzimy, jak informacje są ze sobą powiązane. Mówiąc o korzyściach płynących z robienia notatek w ten sposób, można się odnieść do opisywanej już przeze mnie teorii Multiple Intelligences. Mapy są odpowiednie w szczególności dla uczniów o inteligencji wizualno-przestrzennej.  Używając ich wiele zyskują także wzrokowcy. Mapy mają „przyciągać wzrok”.

Największą wartość w tworzeniu mind maps ma właśnie ich kreowanie. Dzięki temu aktywniej czytamy i słuchamy. Jeśli na koniec lekcji, czy też czytanego tekstu słowa są rozproszone i słabo zorganizowane powinniśmy jeszcze raz przemyśleć ich układ i być może stworzyć nową mapę. Mapy myśli pomagają także przy powtarzaniu materiału.

Można je tworzyć w tradycyjny sposób, czyli na kartce papieru. W sieci dostępne są też darmowe programy służące do ich pisania. Zaletą jest to, że mapę można łatwo przeorganizować, zmieniając układ „gałęzi”, czy też słów, dodać kolory.

Nie każdy polubi ten sposób robienia notatek, jednak myślę, że warto go wypróbować. Znam osoby, którym bardzo się to spodobało i okazało się dla nich najlepszą metodą notowania i uczenia się. Jest to dobra technika dla starszych uczniów, ale sprawdza się także w biznesie (np. na spotkaniach, prezentacjach).

A teraz konkretne przykłady, oczywiście w odniesieniu do języka angielskiego.

Najprostszą wersją jest rozpisanie słownictwa, np. clothes, animals, food etc.

Poniżej znajduje się prosty przykład narysowanej przeze mnie mapy dotyczącej tematu health.

Kolejny przykład został zaczerpnięty z książki do nauki języka angielskiego w biznesie pt.”Business English Handbook. Advanced” wyd. Macmillan. W książce tej w każdym rozdziale znajduje się mind map dotycząca konkretnego tematu. Na okładce napisane jest, że użyte mapy w czytelny sposób przedstawiają i ułatwiają zapamiętywanie nowego słownictwa.

Ciekawe jest stworzenie mapy dla jednego słowa. Wtedy zapisujemy je centralnie, piszemy jego definicję i na kolejnych gałęziach słowo użyte w zdaniu lub pytaniu, wypisanie kolokacji, zwrotów zawierających to słowo, prosty rysunek słowa (jeśli się da je narysować). Kolejny sposób również dotyczy słowa. Tym razem również zapisujemy słowo po środku. Oprócz definicji, napiszemy synonimy, antonimy, inne formy tego wyrazu, zdanie z książki/ tekstu zawierające to słowo oraz własne zdanie.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s